AKP iÇiN KRiTiK SÜREÇ BUGÜN BAŞLIYORSiyasetin kalbi Ankara, cumhurbaşkanlığı seçiminde kritik haftaya giriyor.

13.08.2007 03:53 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu ve AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantılarında, cumhurbaşkanı seçim takvimi görüşülecek.
Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısı bugün saat 11.00'de Başbakanlık Merkez Bina'da yapılacak.
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Erdoğan, partisinin Merkez Yürütme Kurulu'nu (MYK) AK Parti Genel Merkezi'nde saat 18.00'de toplayacak.
AK Parti'de hala, cumhurbaşkanlığı için Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün ismi önde. Ancak kulislerde, Başbakan’ın açıklamasına da dayanılarak, birden fazla adayla, seçime gidilebileceği konuşuluyor.
Erdoğan, “Parti liderlerini ziyaret edecek misiniz?” sorusuna ““Artık ben mi aday olan arkadaşlarımız mı görüşür o belirsiz” cevabını vermişti.
Başbakan bu sözleri kullandı ama AK Parti'de Gül’ün adaylığı halinde, karşısına rakip çıkması beklenmiyor.
Nitekim dün açıklamalarda bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Gül'ün adaylığına destek verdiler.
Muhalefet, AK Parti'nin kararını bekliyor
Muhalefet ise AK Parti'nin tutumuna göre hareket tarzı belirleyecek. CHP, Gül dışında bir adayı destekleyebileceğini açıkladı; hatta Murat Başesgioğlu ismini olumlu bulduğunu belirtti. DSP de Başesgioğlu ismine destek vereceğini açıkladı. Ancak AK Parti’de Başesgioğlu’na cumhurbaşkanlığı için şans tanınmıyor.
TBMM’deki diğer muhalefet partisi MHP, eğer AK Parti üzerinde uzlaşılmayan bir ismi aday gösterirse, kendi adayını çıkartıp ona oy verecek.
İlk oylama 20 Ağustos'ta
Bütün bu tartışmalar uzun sürmeyecek. İlk oylama 20 Ağustos'ta, ikinci oylama 24 Ağustos, üçüncü oylama ise 28 Ağustos’ta yapılacak.
Takvime göre cumhurbaşkanlığı için son oylama 1 Eylül’de yapılacak.
Ancak AK Parti'nin adayının en geç 28 Ağustos’taki üçüncü oylamada seçilmesi bekleniyor, çünkü bu oylamada yarışa giren adaylardan birisinin 276 oy alması ipi göğüslemesi için yeterli olacak.

haberturk alintidir