Bush:'İngilizce’yi bile zor konuşuyorum'ABD-Fransa ilişkilerini yumuşatan "aileli gayrıresmi öğle yemeği" sırasında ilginç anlar yaşandı.

13.08.2007 05:06 Tatilini ABD’de geçiren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya gelen ABD Başkanı George W. Bush, bir gazetecinin, "Birkaç kelime Fransızca konuşabilir misiniz" sorusuna, "Hayır, ben İngilizce’yi zor konuşuyorum" diye yanıt verdi.
Sarkozy, tatilini geçirdiği New Hampshire’a 80 kilometre uzaklıktaki Maine eyaletine geldi. Sarkozy, Bush ailesinin tam takım hazır bulunduğu Kennebunkport’taki sayfiye evine geçerken, onu bekleyen Başkan Bush, kendisine yöneltilen "Acaba size Fransız peyniri getirir mi?" sorusuna, "Galiba sadece iyi niyet getiriyor" diye yanıt verdi.

İkili öğle yemeğinin yanı sıra başbaşa bir görüşme de yaptı. Sarkozy, "Aileler arasında bile anlaşmazlıklar olur" sözleriyle iki ülke ilişkilerinin ısınacağının işaretini verirken, Bush, iade-i ziyarette bulunup bulunmayacağı sorusunu, "Fransa’da dağ bisikletimi sürebileceğim bir yer bulabilirsem neden olmasın" diye cevapladı.

Reagan’ın en çok tatil yapan başkan rekorunu kıracak

ABD Başkanı George W. Bush, 20 Ocak 2001 günü Beyaz Saray’da ilk kez göreve başladığından bu yana tam 418 gün tatil yaptı. 17 ay daha görevde kalacak Bush’un, Ronald Reagan’ın 436 günlük rekorunu kolayca kırması bekleniyor. Geçen Perşembe günü Washington’dan ayrılarak "aile sayfiye yeri" Kennebunkport’a geçen Başkan Bush, hafta sonunda Teksas’taki çiftliğine gitti. Crawford’daki çiftliğinde tam 418 gün geçiren Bush, bu süreye 2 hafta daha ekleyecek. Bu arada, Kanada ve Meksika’nın liderleri ile biraraya gelmek için sadece bir geceliğine Ottowa’ya gidecek.

Bush, başkanlık döneminde 1600 dönümlük çiftiliğine tam 65 kez gitti. Bush, iki yıl önce, "Gördüğüm anda çok sevdim. Orada olmak ve dışarıda zaman harcamak çok hoşuma gidiyor" demişti. Başkan Bush’un en sevdiği uğraşlardan biri kütük baltalamak. Bush, New Orleans’ı yerle bir eden Katrina kasırgasından sonra bile tatil yapmayı tercih etmişti.
Hürriyet
alintidir