Cumhurbaşkanı adayı Gül, adaylığı ile ilgili dilekçeyi TBMM Başkanı Toptan'a sundu. Gül, başvuru sırasında Anayasa vurgusu yaptı, bundan sonraki sürece dikkat çekti. Gül bu başvurunun ardından bir açıklama yaptı. Gül Anayasa'da ifade edilen şartları taşıdığını düşündüğü için bu başvuruyu yaptığını söyledi. Abdullah Gül'ün başvuru dilekçesini vermesinin ardından Meclis Başkanı Köksal Toptan da bir açıklama yaptı: "Türkiye bundan yaklaşık üç hafta kadar önce çok önemli bir demokrasi sınavı vermiştir."


Haber7-(ANKA) - AKP'nin Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, adaylık başvurusunu 15.15'te Köksal Toptan'a verdikten sonra 16:00'da Meclis'te basın toplantısı düzenleyecek. Bugün MHP Genel Bakanı Devlet Bahçeli, BBP eski Genel Başkanı ve Sivas Bağımsız Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Seyyit Eyyüboğlu ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'le görüşen Abdullah Gül, DSP ziyaretinin ardından TBMM Başkanlığına 11. Cumhurbaşkanı adayı olarak başvuru yapacak.

Gül, adaylık başvurusunu Köksal Toptan'a verdikten sonra 16:00'da Meclis'te basın toplantısı düzenleyecek.

Gül başvurusunun ardından basın toplantısı düzenleyerek adaylığıyla ilgili düşüncelerini açıklayacak.
TBMM Başkanı Toptan, Gül'ü kabul edecek
AA - TBMM Başkanı Köksal Toptan, saat 15.15'te Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ü kabul edecek.

Gül'ün, Toptan ile görüşmesinde, AK Parti'li milletvekillerinin imzasıyla cumhurbaşkanı adaylık başvurusunu yapması bekleniyor.

Abdullah Gül, bu görüşmenin ardından, Meclis'te basın toplantısı yapacak.
Gül: "Önemli olan demokrasinin işlediğini göstermek"
DSP'yi ziyareti sonrası Abdullah Gül, "Önemli olan, demokrasinin Türkiye'de işlediğini, karşılıklı saygı, sevgi, diyalog içerisinde görüşlerimizi paylaşabildiğimizi göstermektir" diye konuştu.
AK Parti'den cumhurbaşkanı adayı olan Kayseri Milletvekili, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Önemli olan, demokrasinin Türkiye'de işlediğini, karşılıklı saygı, sevgi, diyalog içerisinde görüşlerimizi paylaşabildiğimizi göstermektir" dedi.


Gül, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'i parti genel merkezinde ziyaret etti. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Abdullah Gül, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Genel Sekreter Masum Türker ve diğer yöneticilerle cumhurbaşkanı adaylığı konusunda çok faydalı bir görüşme yaptığını kaydetti. Demokrasinin gereğinin, karşılıklı diyalog, konuşma, beraber her şeyi tartışma olduğunu kaydeden Gül, şunları söyledi:


"Bu çerçeve içerisinde, adaylığımla ilgili gelişmeleri ve eğer gerçekleşir, cumhurbaşkanı olursam, nasıl hareket edeceğimle ilgili kendilerine görüşlerimi ifade ettim. Gayet güzel bir görüşme oldu. Gösterdikleri nezaket için çok teşekkür ediyorum.


Önemli olan, demokrasinin ülkemizde işlediğini, karşılıklı saygı, sevgi içerisinde, diyalog içerisinde görüşlerimizi paylaşabildiğimizi göstermektir. Bu açıdan kendilerine müteşekkiriz. Değerli arkadaşlarına, hepsine çok çok teşekkür ediyorum. Size daha önce söylediğim gibi adaylık başvurumu yaptıktan sonra daha ileri görüşlerimi ifade edeceğim."
Çankaya Köşkü'ne ilk aday Gül oldu
Haber7 - "Türkiye bundan yaklaşık üç hafta kadar önce çok önemli bir demokrasi sınavı vermiştir. Geçen hafta TBMM Başkanlık Divanı'nın teşkilinin ardından Cumhurbaşkanlığı seçim süreci başladı. Bu çerçevede Anayasa'nın öngördüğü şartlar içerisinde ilk başvuruyu sayın Gül yaptı. Kendisini kutluyorum. Meclis Genel Kurulu'muzda yapılan seçimin olgunluk ve sağduyu içerisinde geçeceğine inanıyorum."

Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin 34 arakadaşı ile hazırladığı Abdullah Gül'ün adaylığı ile ilgili dilekçeyi TBMM Başkanı Köksal Toptan'a sundu. Necati Çetinkaya da aralarında Başbakan Erdoğan'ın da bulunduğu 17 milletvekilinin imzasının bulunduğu dilekçeyi Toptan'a sundu.f5haber