Aksiyon dergisinin haberine göre, ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) ve İsrail Gizli Servisi (MOSSAD) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bu operasyonla maaşını kamu bankalarından alan 5 bin MİT mensubunun da gerçek kimlikleri açığa çıktı.

Alternatifbank'ın Yunanlı Alpha Bank'a satışını engelleyen 'casusluk skandalı' Aksiyon dergisinde yer alan bir haberle yeni bir boyut kazandı. 2001 yılında kamu bankalarının yazılım ihtiyacını karşılamak için kurulan Finansal Teknoloji Hizmetleri AŞ (Fintek) şirketi üzerinden çok gizli bir casusluk faaliyeti gerçekleştirildi.

ŞİRKET KULLANILDI

Ziraat ve Halk Bankası'nda saklanan tüm verileri özel bir yazılımla ele geçiren yabancı gizli servisler, bunlara ilaveten kamu bankalarına ait birçok bilgiyi de ele geçirmeyi başardı. Aksiyon dergisinin haberine göre, ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) ve İsrail Gizli Servisi (MOSSAD) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bu operasyonla maaşını kamu bankalarından alan 5 bin MİT mensubunun da gerçek kimlikleri açığa çıktı.

Şirketin örtülü bir operasyonda kullanıldığını doğrulayan bir istihbarat yetkilisi, çok operasyonun amacını şu sözlerle özetledi; “Birincisi, bankacılık sisteminin omurgasını oluşturan kamu bankalarının yapısı hakkında bilgi edindiler. İkincisi, maaşını bu bankalar eliyle alan kamu görevlileri özellikle de istihbaratçıları tespit ettiler. Üçüncüsü ise, Türk ekonomisinin kırılganlıkları hakkında bilgi edinip, yeni operasyonlar için zemin oluşturdular.

İMF BİLGİLERİ DE ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Benzer bir yolla IMF ve Dünya Bankası'na ait gizli bilgiler ele geçirilmişti. Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından hazırlanan 'Promis' isimli özel bir yazılım programını satın alan bu iki kurum, programdaki açıkları fark etmemiş ve üye ülkelerin bankacılık sırlarının CIA ve MOSSAD'ın eline geçmesine neden olmuştu. Skandalın ortaya çıkması üzerine yetkililer özür dilemek zorunda kalmıştı.

alıntıdır yeni şafak