Irak'ta Yezidi katliamı: 175 ölü!Irak'ta Yezidilerin yaşadığı kentte düzenlenen intihar saldırılarında en az 175 kişi öldü.

15.08.2007 10:05Irak ordusu, ülkenin kuzeyinde küçük bir dini azınlık olan Yezidilerin yaşadığı kentte düzenlenen intihar saldırılarında en az 175 kişinin öldüğünü, 200'ünün yaralandığını bildirdi.

Irak ordusundan yüzbaşı Muhammed El Caad yaptığı açıklamada, 4 intihar eylemcisinin kullandığı petrol yüklü tankerlerle Yezidilerin yaşadığı Musul'un batısındaki Kahtaniye kentinde düzenlenen saldırıda en az 175 kişinin öldüğünü kaydetti.

Yüzbaşı, Irak'ta 4 yıldır savaşın hüküm sürdüğü ülkede düzenlenen bu en kötü saldırıda en az 200 kişinin de yaralandığını belirtti.

30 EV YIKILDI

Irak ordusu ve Iraklı yetkililerin yaptıkları açıklamalarda, 3 değil 4 intihar saldırganının petrol yüklü tankerleri neredeyse eş zamanlı olarak havaya uçurması sonucu, bölgedeki 30 evin yıkıldığı kaydedildi.

Saldırının yapıldığı kentin yakınındaki Sincar'ın Belediye Başkanı Dhakil Kassım, istihbarat bilgilerine göre patlamaları Irak'taki El Kaide militanlarının düzenlediğini söyledi.

Kassım, "Bu terörist bir saldırıdır ve çatışmalarla hiç ilgisi olmayan yoksul Yezidileri hedef aldı. El Kaide militanları, Suriye sınırı yakınındaki bu bölgede çok aktif" diye konuştu.

Görgü tanıkları, Amerikan helikopterlerinin, sivil araçların ve ambulansların, saldırıda yaralananları, Kahtaniye'nin yaklaşık 100 kilometre kuzeyinde bulunan, Türk sınırına yakın Dohuk kentindeki hastanelere taşıdığını aktardı.

Kentteki hastaneye götürülen çok sayıda yaralının, kollarının ya da bacaklarının koptuğu belirtiliyor. Kent hastanesinin küçük olması nedeniyle, yaralıların çoğunun hastane garajında ya da sokaklarda yardım beklediği kaydedildi.


haberturk alintidir