Hollywood darbesiABD'nin savaşlarını eleştirmek için savaşın bitmesini bekleyen Hollywood, geleneği bozdu.

15.08.2007 07:56 Bush yönetimi, Irak ve Afganistan'daki savaşlara muhalif bir düzine filmin yakında vizyona girecek olmasından rahatsız.
Bir gelenek yıkıldı ve şimdiye kadar 2. Dünya Savaşı ve Vietenam Savaşı'nda olduğu gibi, savaş sürerken sadece Amerikan ordusunu destekleyen sıradan propaganda filmleri yapan Hollywood, Irak ve Afganistan'da savaşın bitmesini beklemeden bu sonbaharda bir düzineye yakın savaş aleyhtarı filmle izleyicinin karşısına çıkıyor.

Amerikan kamuoyundaki hava değişikliğini çok iyi kokladığı belirtilen Hollywood yapımcıları, teröre karşı global savaş kapsamındaki Irak ve Afganistan'a yapılan Amerikan müdahalesini eleştiren mesajlar vererek, "ülke savaştayken eleştiriden kaçınma geleneği"ni yıkacak ve Bush yönetimini iyice sıkıştıracak.
İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, 9 Kasım'da sinemalarda gösterime girecek "Lions for Lambs" (Kuzular için Aslanlar) filmi Irak ve Afganistan konusunda bölünen Amerikan toplumunu etkileyecek Hollywood yapımlarının başında geliyor. Robert Redford'un oynayıp yönettiği filmin öteki oyuncuları arasında Tom Cruise ve Meryl Streep gibi starlar da var. Arka planda Bush'un savaş politikalarının sorgulandığı filmde bir şekilde kendilerini Afganistan'da bulan 2 Amerikalı öğrenci, idealist bir profesör, bir senatör ve bir gazetecinin başından geçenler anlatılıyor.
Guardian, büyük politik tartışmalar yaratması beklenen filmlerin vizyona giriş tarihlerinin de ayrıca dikkat çektiğini vurguladı. Filmler tam da başkanlık seçimine gidilen bir süreçte izleyici ile buluşacak. Amerikalı muhafazakâr çevreler, "Lions for Lambs" filmini şimdiden kötülemeye başladılar bile.
Reese Witherspoon'un Mısırlı bir kimya mühendisliği öğrencisinin karısını canlandırdığı "Rendition" (Teslimiyet) CIA'nın terör zanlılarının sorgulama tekniklerini hicvediyor. 14 Eylül'de gösterime girecek Paul Haggis'in yönettiği ve Tommy Lee Jones, Charlize Theron ve Susan Sarandon'un oynadığı "Valley of Elah" (Elah Vadisi) filminde, Amerikan askerlerinin yaşadığı savaş sonrası stres konu ediliyor. Gerçek bir olaydan yola çıkan film Irak Savaşı'ndan döndükten sonra memleketinde arkadaşlarıyla içki içen askerin katledilişini hikaye ediyor.
James Strouse'un yönettiği ve ekimde gösterilecek "Grace is Gone" (Zerafet Yok Oldu) filminde Irak'ta öldürülen bir kadın askerin geride bıraktığı eşi ve çocuklarının yaşadığı zorluklar üzerinde duruluyor.
Martta vizyona girecek yönetmen Kimberly Peirce'nin "Stop Loss" (Kayıpları durdurun) yeniden Irak'a dönmeyi reddeden bir Amerikalı askerin öyküsünü anlatıyor. Pentagon yeni filmlere teknik yardım sağlamadı.

haberturk alintidir