"Seçilirsem, CHP'yi de dikkate alırım"


Ankara (AA)- Cumhurbaşkanı adayı, Kayseri milletvekili Abdullah Gül, CHP'den dün yapılan açıklamada kendisine yönelik eleştirileri, ''Bu söylenen şeylere o değerli arkadaşlarımın da inanmadığını biliyorum ama siyaseten bunlar söyleniyor. Kendi bilecekleri bir iştir. Ben şayet cumhurbaşkanı seçilirsem, yine CHP gibi köklü bir siyasi partiyi de şüphesiz ki onların fikirlerini, düşüncelerini her zaman dikkate almak durumunda olurum'' diye yanıtladı.
Gül, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'yu ziyaret etti. Ziyaretinde, Gül'e, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Necati Çetinkaya, Nükhet Göksel Hotar ve AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Sadullah Ergin eşlik etti.

Gül, yaklaşık 30 dakika süren ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Hak-İş'deki ziyaretinde Türk-İş ziyaretinde olduğu gibi cumhurbaşkanı seçilmesi halinde nasıl hareket edeceğini anlattığını söyledi. Gül, şöyle konuştu:

''Anayasanın temel ilkeleri gayet açıktır. Türkiye, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Aynı zamanda anayasamızda çalışanların haklarının gözetilmesi çalışanların refahının yükseltilmesi, çalışma şartlarının düzeltilmesi bütün bu konularla ilgili yine devlete görev verilmektedir. Bütün bu konular şüphesiz ki siyasi mülahazaların çok ötesinde konulardır. Bütün bu konularla yakından ilgilenmek, bu konulara yakın alaka duymak durumunda olacağım cumhurbaşkanı seçilirsem. Bu
konularla ilgili şüphesiz ki hükümetler icraatlarını yapacaklardır. Tüm bu konuları Sayın başkan ve değerli arkadaşlarıyla paylaştım.''


Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, eski TBMM başkanlarından Hüsamettin Cindoruk'un ''referandum kararı nedeniyle Meclisin cumhurbaşkanı seçemeyeceği'' yönündeki görüşünün hatırlatılması üzerine, ''Bu söylediğinizle ilgili konu benim dışımda bir konudur. Bunu hukukçular konuşur ve ilgili kişiler veya kurumlar, varsa böyle bir problem onlar buna cevap verirler'' diye konuştu.

Gül, bir başka gazetecinin, CHP'den dün yapılan açıklamada kendisine yönelik ağır eleştiriler bulunduğunu, ''cumhuriyete karşı olduğunun'' ifade edildiğini hatırlatarak, yanıtının ne olacağını sorması üzerine, şunları söyledi:

''Bunlarla ilgili ben daha önce hepsine cevap verdim. Benimle ilgili söylenen sözler, bunların hiçbirisi doğru değildir. Bu söylenen şeylere o değerli arkadaşlarımın da inanmadığını biliyorum ama siyaseten bunlar söyleniyor. Kendi bilecekleri bir iştir. Ben şayet cumhurbaşkanı seçilirsem yine CHP gibi köklü bir siyasi partiyi de
şüphesiz ki onların fikirlerini, düşüncelerini her zaman dikkate almak durumunda olurum. Söyleyeceğim şey budur.''


Bir başka gazetecinin, ''Size yönelik en büyük eleştiri eşinizin başörtülü olması'' ifadesi üzerine Gül, ''Bir dakika bir şey söylemek isterim. Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Anayasamızda insan hakları kurallarını sakın unutmayın. Herkesin bireysel tercihleri vardır.

Dolayısıyla cumhurbaşkanı adayı benim bu ülkede'' diye konuştu.