+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Türkiye'de 18 uçak kaçırma eylemi yaşandı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Türkiye'de 18 uçak kaçırma eylemi yaşandı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  5.612
  Blog Yazıları
  54
  Tecrübe Puanı
  102309072

  Tanımlı Türkiye'de 18 uçak kaçırma eylemi yaşandı

  Türkiye'de 18 uçak kaçırma eylemi yaşandı

  Türkiye hava sahasında şimdiye kadar 18 uçak kaçırma olayı yaşandı.
  ANKA’nın derlediği bilgilere göre, ilk kaçırma eylemi 3 mayıs 1972’de yaşandı. Lefkoşe-İstanbul uçağının kaçırılması ile birlikte Türkiye sivil hava tarihine 18 uçak kaçırma eylemi geçti. Türkiye’de çeşitli havayollarına ait iç ve dış hat seferleri yaparken kaçırılan uçaklarla ilgili eylem kronolojisi şöyle:
  -3 Mayıs 1972: Ankara-İstanbul seferini yapan THY’nin DC-9 "Boğaziçi" adlı uçağı 4 Türk korsan tarafından Sofya’ya kaçırıldı. Korsanlar, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serbest bırakılmasını istiyordu. Uçak yolcuları arasında 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün oğlu Ömer İnönü de bulunuyordu.
  -22 Ekim 1972: İstanbul-Ankara seferini yapan THY’nin "Truva" uçağı 4 Türk korsan tarafından Sofya’ya kaçırıldı.
  -1 Mayıs 1976: Paris-İstanbul seferini yapan "İzmir" uçağı Zeki Ejder adlı Türk tarafından Marsilya’ya kaçırılmak istendi.
  -13 Şubat 1977: İstanbul-İzmir seferini yapan "Trakya" uçağı polis koleji öğrencisi Adnan Mintaş tarafından Belgrad’a kaçırılmak istendi.
  -19 Mart 1977: Diyarbakır-Ankara seferini yapan THY uçağı Beyrut’a kaçırıldı. Uçağı kaçıran iki korsan teslim oldu.
  -13 Ekim 1980: Münih-İstanbul seferini yapan THY’nin Boeing 727 tipi "Diyarbakır" uçağı, 4 hava korsanı tarafından Diyarbakır’a kaçırıldı. Korsanlar yakalandı.
  -24 Mayıs 1981: İstanbul-Ankara seferini yapan DC-9 tipi "Haliç" uçağı 4 hava korsanı tarafından Burgaz’a kaçırıldı.
  -15 Nisan 1983: İstanbul-İzmir seferini yapan "Ankara" uçağı ruh hastası bir Türk tarafından Atina’ya kaçırıldı. Uçakta 107 yolcu bulunuyordu.
  -28 Haziran 1985: Frankfurt-İstanbul seferini yapan "Kars" uçağı Almanya’dan sınırdışı edilen Yusuf Örer adlı Türk tarafından Viyana’ya kaçırılmak istendi. Korsan, yolcuların da yardımıyla uçuş ekibi tarafından etkisiz hale getirildi.
  -8 Mart 1996: Lefkoşa-İstanbul seferini yapan KKTC Havayolları’na ait Boeing 727 tipi uçak, Ramazan Aydın adlı hava korsanı tarafından Münih’e kaçırıldı.
  -9 Haziran 1977: Malta Hava Yolları’na ait La Valetta-İstanbul seferini yapan uçak, İsmail Beyazpınar ve Nusret Akmercan tarafından Köln’e kaçırıldı.
  -24 Şubat 1998: Adana-Ankara seferini yapan THY’nin RJ 100 tipi "Gaziantep" uçağı Mehmet Dağ adlı hava korsanı tarafından Diyarbakır’a kaçırıldı. Uçakta 63 yolcu ve 5 mürettebat bulunuyordu. Elindeki oyuncak ayısının içinde bomba olduğunu söyleyen Dağ, İran’a gitmek istiyordu. Hava korsanı yolcular tarafından etkisiz hale getirildi.
  -30 Mart 1998: Lefkoşe-Ankara seferini yapan Kıbrıs Türk Hava Yolları’na ait yolcu uçağı, el bombası şeklindeki çakmakla Mehmet Ertürk tarafından kaçırıldı. Uçak Ankara’ya indirildi. Mehmet Ertürk yakalandı.
  -14 Eylül 1998: Ankara-İstanbul seferini yapan Airbus tipi yolcu uçağı kaçırıldı. Uçak Trabzon’a indirildi.
  -29 Ekim 1998: Adana-İstanbul seferini yapan Boeing 737 tipi "Ayvalık" adlı yolcu uçağı kaçırıldı.
  -15 Mart 2001: İstanbul-Moskova seferini yapan Rus "Vmukova" adlı şirkete ait uçak kaçırıldı.
  -10 Nisan 2007: Diyarbakır-İstanbul seferini yapan Boeing 737 tipi Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağı uyuşturucu bağımlısı Mehmet Gökşin Göl tarafından kaçırıldı. Uçağı, elinde cep telefonu ve Kur-an’ı Kerim ile kaçıran Göl, uçak Ankara’ya zorunlu iniş yaptıktan bir süre sonra teslim oldu. (ANKA)


  alintidir

 2. #2
  Onursal Üye hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  5.612
  Blog Yazıları
  54
  Tecrübe Puanı
  102309072

  Tanımlı Pilotların ayrılması tartışılıyor... Doğru mu yaptılar yanlış mı?..

  Pilotların ayrılması tartışılıyor... Doğru mu yaptılar yanlış mı?..

  Atlasjet'in pilotları, yere indirdikten sonra uçağı terketti. Yolcular ise, kanat ve kuyruk bölümünden kendilerini yere bıraktı. Pilotların kaçışı ve hosteslerin tavrı şimdi tartışma konusu.
  Atlasjet'in Lefkoşe-İstanbul seferini yaparken kaçırılan uçağının ardından tartışmalar sürüyor.
  Pilotların, yere indirmesinden hemen sonra uçağı terketmeleri, en çok tartışılan konu oldu. Kimileri, pilotların bu hareketi, uçağın başka bir yere götürülmesinin önüne geçmek için en büyük engel olduğunu öne sürdü. Bazı uzmanlar ise, pilotların bu hareketi ile yolcuların güvenliğinin tehlikeye attığını öne sürdüler.
  Uçak kaçırıldıktan sonra, pilotlar transponder denilen cihazla sinyal verir ve bu sinyalin ulaştığından itibaren uçağın kaçırıldığı bilgisi ilgili bütün birimlere ulaşır. Bundan sonra ne yapılacağına ilişkin gelişmeler bütünüyle oluşturulan kriz merkezi tarafından yürütülür.
  Kaçırılan Atlasjet uçağında da bu uygulama yapıldı. Pilotlarla kurulan özel telsiz sistemi sayesinde uçağın güvenli bir şekilde Antalya Havaliman'na indirildi.
  Ancak uçağın indirilmesinden itibaren iki büyük yanlış yapıldı. Bu hatalar, bütünüyle pilotlar ve mürettebattan kaynaklanan hatalar idi. Havacılık uzmanı Sabah yazarı Güntay Şimşek, bu hataları şu şekilde özetledi:
  "Pilot ve kabin ekibinin tek görevi uçağı bir noktadan alıp öbür noktaya ulaştırmak değil. Pilotluk, otobüs şoförlüğü gibi bir şey değil. Kriz durumlarına karşı, pilot ve hostesler çok ciddi şekilde kriz konularında eğitilir.
  Birincisi, pilotlar uçağı hiçbir şekilde terketmezler, terkedemezler. Çünkü pilotlar, hava korsanları ile her aşamada yapılacak pazarlıkların bir parçasıdır. Bu korsanların uçmasının engellenmesine yönelik bir girişim olarak sunulamaz. Tam tersine, pilotların bu kaçışı, korsanların en son yapmak istedikleri şeyi baştan yapmalarına neden olabilir.
  Bir diğeri ise yolcuların uçağı terketmeleri ile ilgili. Yolcular hiçbir zaman bu şekilde uçağı terketmezler. Yolcular, yere kapaklanarak kendilerini uçaktan boşluğa bırakıyorlarsa burada kabin ekibi görevini yerine getirmiyor demektir.

  ATLASJET CEO’SU DOĞANER: PİLOTLARIN ATLAMASI OPERASYONUN BİR PARÇASI

  AtlasJet Havayolları CEO’su Tuncay Doğaner, pilotların uçağı terk etmesinin operasyonun bir parçası olduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı ve güvenlik güçlerinin olaya tümüyle hakim olduğunu ve gerekli açıklamanın Bakanlık tarafından yapılacağını belirten Doğaner, “Ellerinde ne var ne yok, ne amaca hizmet ediyorlar, bu Atlas Havayollarının ilgi alanı değilö dedi.
  Olayın, ilgili tüm yetkili kurum ve kişilerin verdiği destekle atlatılmış olduğunu kaydeden Doğaner, korsanların silahlı olup olmadıklarının ve amaçlarının sorgulama aşamasından sonra belli olacağını ifade etti.
  Uçaktan ayrılan yolcuların havaalanında bekletildiğini ve kendilerine her türlü desteğin verildiğini dile getiren Doğaner, yolcuların, Savcılık soruşturmasının ardından saat 14.00-4.30 sıralarında İstanbul’a götürüleceğini bildirdi.
  Doğaner, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve İçişleri Bakanı Osman Güneş’in de kendisini arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiğini belirtti.
  Olayda kimsenin hatası olmadığını kaydeden Doğaner, mürettebatımız bu konuda eğitimlidirler. Gerekirse birlikte bir basın açıklaması yaparız. Şu anda önemli olan yolcularımızdır. Yolcularımızdan birkaç tanesi, psikolojik olarak, dışarıya çıkmak için uçağın çıkış kapılarını kullanmışlardır. Bu durum artık Türk yolcusu artık uçma kültürüne ulaştı demektir. Bu planlı, eğitimli ve de talimatla yapılan bir çıkış şekli değildir. Planlı olsaydı kapılar açılarak yapılırdı. Bu çıkış tamamen yolcularımızın inisiyatifinde olmuşturö diye konuştu  milliyet allitntidir

 3. #3
  Onursal Üye hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  5.612
  Blog Yazıları
  54
  Tecrübe Puanı
  102309072

  Tanımlı Uçak kaçırma dünya basınında da yankı buldu

  Uçak kaçırma dünya basınında da yankı buldu

  Atlas Jet’e ait bir yolcu uçağının KKTC-İstanbul seferini yaparken kaçırılması, dünya basınında da yankı buldu. Pek çok uluslararası haber ajansı gelişmeleri duyururken BBC, uçağı kaçıran korsanların El-Kaide üyesi olduğunu söylediğine dikkat çekti.
  BBC’nin haberinde uçaktan kurtulan yolcuların ifadelerinde, hava korsanlarının aralarında Arapça konuştuğu ve uçağı Tahran’a indirmek istediğinin belirtildiği kaydedildi.
  Haberde uçak havalandıktan bir süre sonra iki korsanın kokpite girmeye çalıştığı, bunu beceremeyince uçağın İran’a gitmesini istediği ifade edildi. Ancak uçağın Antalya’ya indiği vurgulanan haberde bazı yolcuların uçaktan kaçtığına dikkat çekildi.
  Haberde, korsanların uzun boylu, esmer tenli, Arapça konuştuğu ve El-Kaide üyesi olduğunun söylendiği vurgulandı.(ANKA)

 4. #4
  Onursal Üye küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  ÖLüm Sokağı Çıkmazı
  Mesajlar
  7.881
  Blog Yazıları
  83
  Tecrübe Puanı
  107374941

  ;;)

  bilgiler içn teşekkürler

 5. #5
  Paylaşimci Üye xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  1.482
  Tecrübe Puanı
  4933

  Tanımlı

  Her Kafasina Esen UÇak KaÇirirsa BÖyle Olur!!!!
  TeŞekkÜrler

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-05-2011, 10:51
 2. İlk Kız Kaçırma - İlk Kız Kaçırma hakkında
  By Mr. NuteLLa in forum Efsaneler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-26-2009, 23:07
 3. Uçak Rüya Tabiri (Rüyada Uçak Görmek)
  By zeynep in forum Rüya Tabirleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-22-2009, 20:31
 4. Uçak Yapımı-Uçak Yapma-7 Adımda Uçak
  By Fenacocuqq in forum Komik Resimler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-23-2008, 11:48
 5. Uçak - Uçak Nedir - Uçak Hakkında
  By zeynep in forum Nedir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-18-2008, 16:41

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375