Emin Şirin gözaltında
22. dönem milletvekili Emin Şirin gözaltına alındı. Ankara'da gözaltına alınan Şirin İstanbul'a getiriliyor.

Genç Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul eski milletvekili Emin Şirin, sabah saatlerinde Ankara'da gözaltına alındı. Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine Emin Şirin'i gözaltına aldılar. Kaldığı otelde sabah saatlerinde gözaltına alınan Emin Şirin, daha sonra sorgulanmak üzere İstanbul'a gönderildi.

Emniyet yetkilileri, Şirin'in İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine, "yürütülen bir soruşturma kapsamında" gözaltına alınarak İstanbul'a götürüldüğünü kaydettiler.

Emin Şirin'in Ümraniye'de bir gecekonduda bulunan silahlarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındığı tahmin ediliyor.

EMİN ŞİRİN KİMDİR?

22 kasım 1948 Mısır-İskenderiye doğumlu olan Emin Şirin, Robert Kolej İşletme Bölümü'nü 1971'de tamamladı. 1971'de ABD'ye yüksek lisans yapmaya gitti ve 1 yıl sonra Arizona Eyalet Üniversitesi'nden İşletmecilik masteri aldı. Çok iyi derecede İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilen Şirin, 3 çocuk babası ve bekar.

3 kasım 2002 seçimlerinde AK Parti'den seçilen, ancak daha sonra Liberal Demokrat Parti'nin başına geçen İstanbul Milletvekili Şirin, Erkan Mumcu'nun Anavatan'ın başına geçmesiyle bu partiye katılmıştı.

3 mayısta Anatavan Partisi'nden istifa eden Şirin, ''25 senedir kendisine 'gerilla' dedirtmeye uğraşan terör örgütünü 'gerilla' diye vasıflandıran ve bu konuda röportaj veren, ülkenin özellikle bölünmez bütünlüğü konusunda tutarlı bir politika sergileyemeyen bir partide siyaset yapmak, siyaset, anayasa ve demokrasi anlayışıma sığmadığından, Anavatan Partisi'nden ayrılıyorum'' sözleriyle istifa gerekçesini açıklamıştı.

Bu arada, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, yönelttiği soru önergeleri nedeniyle Şirin hakkında, "Uzanlar'ın Meclis'te bile temsilcileri var" ifadesini kullanmıştı.

Bunun üzerine, Emin Şirin, Ertürk'ü 'hükümete güvenip terbiyesizlik etmek'le suçlamıştı. Ertürk de, Şirin aleyhine hakaret davası açmıştı.

ANKA(mynet haber)