KAÇAK YAŞIYORUZ!İşte acı gerçek: Türkiye'nin yüzde 80'i, İstanbul'un yüzde 75'i kaçak yapı.

18.08.2007 19:13 Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, Türkiye'nin yüzde 80'inde, İstanbul'un ise yüzde 75'inde kaçak yapılaşma olduğunu söyledi.
Değişen deprem haritasıyla birlikte 4. deprem bölgesinde olan Ankara'nın 3. deprem bölgesinde yer aldığına işaret eden Erbakan, İzmir'de de Marmara depreminde olduğu gibi bir afet yaşanması durumunda çok sayıda binanın yıkılacağını kaydetti.
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Erbakan, Müsteşar Yardımcıları Mehmet Küçük ve Sadık Yamaç, Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Taymaz ve Yapı İşleri Genel Müdürü Saffet Akkaya ile birlikte Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, 17 Ağustos 1999 yılındaki Marmara depremi sonrası yapılan çalışmaları anlattı. Türkiye'nin yüzde 84'ünün 1 ila 3. derece deprem bölgesinde olduğuna ve ülke nüfusunun yüzde 85'inin de bu bölgelerde yaşadığına işaret eden Erbakan, 17 Ağustos
depreminin insanlarda deprem olursa ne yapmalıdan çok deprem olmadan ne yapılmalı bilincinin oluşumuna katkı sağlayan acı bir tecrübe olduğunu vurguladı.
"CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK DEPREM PROJESİ"
Bakanlık olarak yürütülen çalışmalarda üniversiteler ve öğretim üyeleriyle işbirliğine her zaman açık olduklarını dile getiren Erbakan, "Bakanlık olarak yeni açılımlara açığız" dedi. Erbakan, bu süreçte Ar-Ge projelerine de ağırlık verdiklerini ve TÜBİTAK tarafından desteklenen Türkiye'nin en büyük deprem araştırmaları projesine imza attıklarını söyledi. Projeyle ülkenin 3 ana fay zonunda deprem aktivitesi ve deprem habercilerinin çok disiplinli çalışmalarla izleneceğini ve mevcut riskli bölgelerdeki
deprem tehlikesinin hassas olarak ortaya konabileceğini ifade eden Erbakan, "Başlatılan projeler katılım, kapsam, çalışma sahası ve bütçesi göz önünde bulundurulduğunda cumhuriyet tarihimizin en büyük projeleridir. Bu projede hükümetimizin tahsis ettiği kaynak 21 milyon YTL'dir" diye konuştu.
"TÜRKİYE'NİN YÜZDE 80'İ, İSTANBUL'UN YÜZDE 75'İ KAÇAK"
Erbakan, toplumda deprem bilincinin yaygınlaştırılması gerektiğini ifade ederek, ülke genelindeki kaçak yapılaşmaya dikkat çekti. Ülke genelinde yüzde 80 olan kaçak yapılaşmanın İstanbul'da yüzde 75 olduğunu belirten Erbakan, bu çerçevede İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi ile ayda bir toplantı yaptıklarını söyledi. Ülke genelindeki kamu binaların durumuyla ilgili bir rapor hazırladıklarını ve elde edilen sonuçları ilgili kurumlara gönderdiklerini bildiren Erbakan, özel
mülkiyetlerle ilgili olarak da valiliklere yazı yazdıklarını kaydetti. Erbakan, "İstanbul'da 6 bin 309 kamu binasının envanterini çıkardık. Eğer mümkün olabilirse kamu binalarını da yapı denetimi altına alacağız. 'Kamu binaları yıkılıyor' deniyor. Ancak yıkılan, kiralanan kamu binaları. Bizim yaptıklarımız ise yıkılmıyor" şeklinde konuştu.

"İZMİR VE ANKARA DA RİSKLİ"
İzmir'de Marmara depremine benzer bir afet yaşanması halinde burada da birçok binanın yıkılacağını belirten Erbakan, 4. deprem bölgesinde olan Ankara'nın da değişen deprem haritasıyla birlikte, 3. deprem bölgesinde yer aldığını ve deprem riski yaşadığını ifade etti.
Nethaber
alintidir