İRAN, K.IRAK'A OPERASYON MU PLANLIYOR?İran ordusunun, PJAK'a yönelik bir sınır ötesi harekata hazırlandığı iddia edildi

20.08.2007 10:54 PKK'nın denetimindeki Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK)'a yönelik kapsamlı operasyon düzenleyen İran ordusunun, Kuzey Irak'a sınır ötesi harekata hazırlandığı iddia edildi. Kandil'i kuşatma planları yapan İran, sınıra binlerce asker konuşlandırdı.
KYB'nin resmi internet sitesi Pukmedia'nın haberine göre, İran, PKK'lıların faaliyet gösterdiği Kuzey Irak topraklarındaki Kandil dağına kapsamlı operasyon için hazırlık yapıyor. Örgütün Kandil'den yönetildiği gerekçesiyle Türkiye'nin de odaklandığı Kandil'e, İran askerlerinin çok yakın zamanda bir kaç koldan girebileceği iddia edildi. Kandil dağı ve çevresinde faaliyet gösteren PKK kamplarını beş gündür aralıksız bombalayan İran ordusu ile PJAK militanları arasında sınır hattında şeddetli çatışmalar yaşandığı bildirildi. Kandil dağı yakınlarındaki Berdenaze alanında yoğunlaşan çatışmalarda 30 İran askerinin öldüğü ve iki helikopterin düşürüldüğü ileri sürüldü. Çatışmaların yerleşim birimlerine yayılması nedeniyle çok sayıda ailenin köylerini terkederek iç kesimlere göç ettiği belirtildi.
Kuzey Irak'ın Hacu Ümran kasabası sınır hattına askeri sevkiyat yapan İran ordusunun her an sınır ötesi operasyon düzenleyebileceği öne sürüldü. Sınır hattındaki askeri hareketliliğin sınır ötesi operasyona işaret olduğunu iddia eden Kürt güvenlik kaynakları, İran'ın sınırda ilk kez böylesi büyük bir güç konuşlandırıldığına tanık olduklarını belirtti. Kandil bölgesini kuşatmayı amaçlayan İran'ın örgüt kamplarına bir kaç koldan girmeyi planladığı iddia edildi.
MİLLİYET / NAMIK DURUKAN