Olası çekilme rotalarından biri Türkiye

21 Ağustos, 2007 09:26:00 (TSİ)

ABD'nin Irak'ta halen 160 bini aşan askeri var

Tüm Dünya Haberleri
ABD ordusu, Irak'taki durumla ilgili gelecek ay açıklanacak bir raporun olumlu çıkması durumunda, Irak'taki Amerikan askeri varlığını ve görevlerini gelecek yıldan itibaren azaltmayı düşünüyor. Bu durumda olası kısmi çekilme rotalarından biri olarak Türkiye gündeme gelebilir.

ABD'nin bu yıl başlarında aldığı kararla Irak'taki asker sayısını artırmasının başarı derecesinin ölçülmesi için, Irak'taki koalisyon kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus'un 11 veya 12 Eylül'de sunacağı rapor bekleniyor.

Bu raporun ağırlıkla olumlu bir tablo çizmesi durumunda Başkan George W.Bush'un, ABD'nin Irak'ta halen 160 bini aşan asker sayısını gelecek yıldan itibaren kademeli olarak azaltmayı gündeme getirmesi bekleniyor.

Bu durumda geride kalan askerlerin de çatışma görevlerinden çok, Irak ordusunun eğitimine ağırlık vermesi hedeflenecek.

Gelecek yılki başkanlık ve Kongre seçimleri öncesinde Bush üzerinde, mensubu bulunduğu Cumhuriyetçi Parti'den, Irak'tan asker çekmeye başlanması yönünde gelen baskılar bulunuyor.

Geniş çaplı çekilme planı henüz yok

ABD ordusunun da geniş çaplı bir çekilme planını henüz geliştirmediği, ancak kuvvet azaltılmasına yönelik planlama hazırlığına başladığı kaydedildi.

Associated Press (AP) ajansına göre, Amerikan kaynakları, Irak'taki ABD askeri gücünün azaltılması kararının çıkması durumunda, kısmı çekilme için ana rotanın, Irak'a girişteki gibi, Kuveyt olacağına işaret etti.

Üst düzey bir Amerikalı askeri yetkili, AP'ye açıklamasında, kısmı çekilmenin daha kolay ve güvenli olması için, ilave rotalar olarak Türkiye ve Ürdün seçeneklerinin de düşünüldüğünü söyledi.

Yetkili, bu çerçevede bazı Amerikan birliklerinin ve bunların teçhizatının Türkiye ve Ürdün toprakları üzerinden çekilmesi ihtimali konusunda bu iki ülkeyle olası görüşmelerin temelinin oluşturulması için, ABD ordusunun hazırlık çalışması yapmakta olduğunu kaydetti.

Ancak kısmı çekilme konusunda şimdiye kadar hiçbir resmi karar alınmadığına, ilk planda Petraeus'un raporunun bekleneceğine ve ardından kararın Başkan Bush'a ait olacağına işaret ediliyor.

Pentagon "hedefler listesi" hazırladı

ABD Savunma Bakanlığı, Başkan George W.Bush yönetiminin görev süresinin sona ereceği Ocak 2009'a kadar olan sürede Amerikan Silahlı Kuvvetleri'nin imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesine yönelik "hedefler listesi" hazırladı.

Pentagon'un iki numaralı ismi Bakan Yardımcısı Gordon England tarafından kaleme alınan listede ağırlık, terörle mücadelede sağlanması gereken ilerlemelere verildi.

Bu çerçevede, El Kaide lideri Usame bin Ladin gibi terörist başlarının yakalanmasını sağlayacak şekilde istihbarat imkanlarının geliştirilmesi, listede ağırlıklı hedef olarak yer aldı.

Irak konusunda, bu ülkedeki koalisyon kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus'un gelecek ay sunacağı rapor çerçevesinde belirlenecek yeni Irak stratejisinin uygulanması amacına yer verildi.

Ayrıca, Irak'ta çok sayıda Amerikan askerinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan yol kenarına yerleştirilmiş patlayıcılarla mücadeleye ağırlık verilmesi hedefi vurgulandı.

Listede, Yakın Doğu ve Güney Asya'da bulunan müttefik ülkelerin terörle mücadelede yeteneklerinin artırılması için bir güvenlik ve işbirliği planı hazırlanması da yer aldı.

ABD Kara Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri Komutanlıkları'nın personel sayısının artırılması ve daha iyi teçhiz edilmesi ve Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın genişletilmesi hedeflerine de vurgu yapıldı.

Irak savaşı haberlerine ilgi azalıyor

Bu arada, ABD'de yayımlanan araştırmaya göre, Irak savaşı Amerikan gazetelerinde giderek daha az yer alıyor.

Basın alanında araştırmalar yürüten "Project for Excellence in Journalism" kuruluşu tarafından yapılan araştırmada, gazetelerde savaş haberlerinin yerini yavaş yavaş 2008'de yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili haberlerin aldığı ortaya çıktı.

Savaş haberlerine ilgisizliğin nedeninin, Kongre'de çoğunluğu elinde bulunduran Demokratların Irak'taki Amerikan birliklerinin çekilmesiyleilgili bir takvim belirlenmesi konusundaki başarısızlığının ardından başkentte savaşa ilişkin iç siyasi tartışmalara gösterilen ilgideki azalma olduğu belirtildi.

Seçime daha bir yıl olmasına rağmen 2007'nin ikinci yarısında seçime yönelik haberlerin arttığını ortaya koyan araştırma, Amerikan yazılı ve görsel basınının ilk sıralarındaki haberler arasında Virginia Üniversitesi'nde 33 kişinin katledildiği olay, göçmen konusu, küresel ısınma ve terörizmle ilgili haberlerin bulunduğunu gösterdi

CNN TÜRK