Mustafa DEMİRER/ÇORUM, (DHA)

ÇORUM’da adli sicil kaydı almak için Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran 35 yaşındaki muhasebeci Muzaffer Yıldırım, kayıtlara ‘cinayet işleyip, idamla yargılandı’ diye geçtiğini görünce şok oldu. 10 yıl önce yaralamalı trafik kazasına karışan Yıldırım, yargılandığı Samsun 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce eski TCK’nın 459/2’nci maddesi uyarınca para cezasına çarptırıldı. Ancak ceza yanlışlıkla kayıtlara, ‘TBMM üyesi birinin öldürülmesiyle ilgili olan ve idam cezası verilmesini öngören 450/2 madde olarak yazılınca, Yıldırım zor durumda kaldı. Ankara Adli Sicil Genel Müdürlüğü’ne başvurarak adli sicil kaydında yer alan yanlışlığın düzeltilmesi talebinde bulunan Yıldırım, bu durumun psikolojisini bozduğunu söyledi.
Çorum’da muhasebecilik yapan Muzaffer Yıldırım, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ne (TÜRMOB) göndermek üzere adli sicil belgesi almak için Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. Belgesini alan Muzaffer Yıldırım, adli sicil kaydında sabıkasıyla ilgili yazan farklı maddeleri görünce içeriğini araştırdı. Gerçeği öğrenince ise şok oldu. 10 yıl önce Çorum’dan Samsun’a giderken kendi otomobiliyle geçirdiği yaralamalı trafik kazasından sonra yargılandığı Samsun 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce verilen para cezasının, kayda yanlışlıkla adam öldürme suçu olarak yazıldığını öğrenen Yıldırım şok geçirdi. Adli sicil belgesinde eski TCK’nın 459/2’nci (para cezası) maddesi yerine, adam öldürme suçunun ağırlaştırılmışı olan 450/2 maddesinin yazıldığı anlaşıldı. Bu maddenin, TBMM üyesi birinin öldürülmesi sonucu verilen idam cezasını içerdiğini gören Yıldırım'ın şaşkınlığı bir kat daha arttı.

DÜZELTİLMESİ İÇİN BAŞVURDU
Hemen Ankara Adli Sicil Genel Müdürlüğü’ne başvuran Muzaffer Yıldırım adli sicil kaydında yer alan yanlışlığın düzeltilmesi talebinde bulundu. Yaşadığı şok karşısında psikolojisinin bozulduğunu belirten Yıldırım şunları anlattı:
“Sicil belgemde sanki milletvekili öldürmüşüm gibi idamla yargılanmış olduğumu öğrenince ne yapacağımı şaşırdım. Sicilime geçen yanlışlığın düzeltilmesi için Samsun’dan mahkeme kararı örneği çıkarttım. Geciktirmeden Ankara Adli Sicil Genel Müdürlüğü’ne başvurdum. Çok şaşkınım, psikilojim de bozuldu. İnsanın hayatında kaç kere adli sicil belgesine ihtiyacı olur ki, ya ben görmeseydim. Çok daha uzun yıllar sonra bu durum ortaya çıksaydı ne olurdu. Şimdi sabırla bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini bekliyorum.''