Marmara depremine Kocaeli’nin Körfez ilçesinde ziyarete geldikleri akrabalarının evinde yakalanan ve enkaz altından 38 saat sonra yaralı olarak çıkarılan Meral Akşit ile kızları Elif ve Esra Akşit, her yıl depremin yıl dönümünde ilçeye gelerek kaybettikleri yakınlarını anıyorlar.
Meral Akşit ile kızları Elif ve Esra Akşit, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen depreme, Afyonkarahisar’dan ziyaret için geldikleri Körfez ilçesinin Güney Mahallesi Tuğrul Caddesi’ndeki akrabalarının evinde yakalandılar.
7 katlı bina 7.4 şiddetindeki depreme dayanamayarak yıkıldı. Akşit
ailesi, akrabaları ve binada oturan diğer vatandaşlar enkaz altında kaldı. 38 saat süren çalışmanın ardından Meral Akşit ile kızları Elif ve Esra Akşit, sıkıştıkları yerden yaralı olarak kurtarıldılar. Elif ve Esra Akşit’in dedesi Yaşar Yıldırım ile binada oturan 2 kişinin daha enkazdan cesetleri çıkarıldı. Kurtarılış fotoğrafları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının "Kardeş Aile Kampanyası" afişlerinde yer alan Akşit ailesi tedavilerinin ardından Afyonkarahisar’a döndüler. Ailenin yakasını deprem adeta hiç bırakmadı. Aile bu kez de Dinar Depremine yakalandı. Ancak bu depremde aileden ölen ya da yaralanan olmadı.

HER YIL GELİYORLAR
Marmara Depreminin üzerinden 8 yıl geçti. Aile Afyonkarahisar’dan Kütahya’ya taşındı. 15 yaşındaki Elif ilköğretim 7. sınıfa, 12 yaşındaki Esra ise ilköğretim 5’e gidiyor.
Meral Akşit ile kızları her yıl olduğu gibi bu yıl da depremin yıl dönümünde Körfez ilçesine gelerek Körfez Mezarlığı’ndaki dedeleri Yaşar Yıldırım’ın mezarını ziyaret ettiler. O kötü günleri bir daha yaşamak istemediklerini söyleyen Elif ve Esra Akşit, depreme dayanıklı binalar yapılması halinde kimsenin enkaz altında kalmayacağını söylediler.

milliyet.com.tr alınmıştır