06.12.2006

Burdur'da yolcu otobüsü ile kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen kazada ilk belirlemelere göre 11 kişi hayatını kaybetti. 26 kişinin yaralandığı kaza yerinde tam bir can pazarı yaşandı.


Edinilen bilgiye göre kaza, İstanbul-Antalya istikametinde gitmekte olan Metro Turizm'e ait Ahmet Sert yönetimindeki 07 L 3444 plakalı otobüs ile Antalya'dan gelmekte olan sebze yüklü Ahmet Can Fidansoy yönetimindeki 21 DA 296 plakalı kamyonun çarpışması sonucu meydana geldi.

Kazaya kamyon şoförünün yağmur nedeniyle Kurna Rampaları mevkiinde direksiyon hakimiyetini kaybetmesinin neden olduğu belirtildi. Yolcu otobüsüne çarptıktan sonra saman yüklü bir başka kamyona daha çarpan 21 DA 296 plakalı kamyon devrilerek durabildi.

Kamyonun kasasının çarptığı otobüsün ön tarafı ezilirken bu bölümde bulunan yolcuların çoğunun buldukları yerde sıkıştıkları görüldü.

Kazanın hemen ardından sağlık personeli acil göreve çağrılarak il merkezi ile ilçelerdeki ambulanslar olay yerine sevk edildi.

Kazadan birkaç dakika sonra olay yerine gelen Burdur İl Emniyet Müdürü Celal Aydoğan başta olmak üzere olay yerindeki tüm polisler kurtarma çalışmalarında itfaiye ekiplerine yardımcı oldu.

Sıkışan yolcuları kurtarmak için üç tane çekici kullanıldı. Yaklaşık 1.5 saat süren kurtarma çalışmaları boyunca sağlık ekipleri ve polisler zor anlar yaşadı. Uzun süren kurtarma çalışması sırasında yolcular bilinçlerini kaybetmemesi için sağlık görevlileri tarafından uyanık tutulmaya çalışıldı.

Bu arada kazada ölen otobüs şoförü ve 3 yolcu da sıkıştığı için uzun süre bulundukları yerde kaldı. Yaralılar Burdur Devlet Hastanesi'ne tedavi altına alınırken son belirlemelere göre olay 9'u olay yerinde toplam 11 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Burdur Valisi Mustafa Rasih Özbek ve İl Sağlık Müdürü Mevlit Yaman'ın da kurtarma çalışmalarına katıldığı kaza nedeniyle Antalya-Denizli karayolu yaklaşık 3 saat boyunca trafiğe kapatıldı. Kazada ölü ve yaralıların isimlerinin tespit çalışmaları devam ediyor.

Bu arada aynı saatlerde Çavdır ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Ayrıca gün içinde Karamanlı ve Altınyayla ilçelerinde 2 kişi trafik kazalarında yaşamını yitirdi.