Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ABD'nin kendisine yönelik eleştirilerine tepki göstererek, seçilmiş hükümetinin önüne kimsenin ömür biçme hakkı bulunmadığını söyledi. Suriye'ye yaptığı 3 günlük resmi ziyaretin sonunda Şam'da basın toplantısı düzenleyen Maliki, son günlerde ABD Başkanı George Bush yönetiminden ve diğer Amerikalı siyasetçilerden gelen sert sözlerin Amerikan başkanlık seçimi kampanyasından kaynaklandığını ifade etti.

Maliki, "Hiç kimse Irak önüne bir takvim koyma hakkına sahip değil. Bu (hükümet), halk tarafından seçildi" dediği konuşmasında, bu tip açıklamalar yapanların Suriye ziyaretinden rahatsız olduğunu savundu. Irak Başbakanı, ancak bunun üzerinde durmayacaklarını, Irak halkı ve anayasasıyla ilgileneceklerini ve başka yerlerde arkadaşlar bulabileceklerini söyledi.

Nuri El Maliki, herhangi bir Amerikalı yetkilinin adını zikretmediği konuşmasında, kendisine ve hükümetine yönelik bazı eleştirilerin saygısızca olduğunu ifade etti.

Amerikalı Demokrat Senatör Carl Levin, önceki gün "Maliki'nin devrilmesi ve yerine daha az mezhepçi bir lider getirilmesi gerektiğini" söylemişti.

ABD Başkanı Bush ve ABD'nin Irak Büyükelçisi Dyan Cocker da dün, Irak'ta El Maliki hükümetiyle ilgili duydukları hoşnutsuzlukları dile getirmişti.

Kaynak : HaberX