07.12.2006

New York ve New Jersey'de en az 39 kişinin kolibasilinden hastalandığı bildirildi.


New Jersey'in orta bölgesi ile New York'un Long Island bölgesinde rastlanan vakalarda iki kişinin durumunun kritik olduğu ve hastaneye kaldırılanların, Meksika yemekleri satan fast food zinciri ''Taco Bell''de yemek yedikten sonra rahatsızlandıkları belirtildi.
Salgının, eylül ayında paketli ıspanak ve marullarda görülen kolibasilinin 26 eyalette yaklaşık 200 kişiyi etkilemesinin ve 3 kişinin ölümüne sebep olmasının ardından yaşanan ikinci büyük vaka olduğu açıklandı.
ABD genelinde 5800 mağazalık bir zincir olan ve geçen yıl 6.2 milyar dolar kazanç sağlayan Taco Bell, kendi isteği ile, New Jersey'de bir, Long Island'da da sekiz restoranını kapattığını duyurdu. Restoranların dezenfekte edilmesi için geçici önlem olarak kapatıldığı açıklandı.
New York eyaletinde 204, New Jersey eyaletinde ise toplam 86 Taco Bell restoranı bulunuyor.
New York ve New Jersey'deki salgın hastalık uzmanları, Çarşamba gününden beri yeni bir vakaya rastlanmadığını ancak olayı takip altında tuttuklarını belirtti.
Taco Bell Direktörü Greg Creed, virüsün sebebini bulmak için eyalet müfettişleri ile birlikte çalıştıklarını açıkladı.
Çoğunlukla az pişmiş et ya da pastörize edilmemiş sütten geçen kolibasili virüsü, gıda taşıyıcı ve dağıtıcılarının tuvaletten sonra el yıkamamaları durumunda da geçebiliyor.
Daha çok çocuklar ve yaşlılarda etkili olan ve ishal, karın ağrısı ve kanlı dışkı gibi semptomlarla ortaya çıkan koli basili, kalıcı böbrek rahatsızlıklarına da sebep olabiliyor.
Öte yandan, Taco Bell zincirinden yapılan son açıklamada, mağazaların hiçbirinde koli basili kalmadığı ve müşterilere yönelik sağlık tehdidinin ortadan kalktığı ifade edildi.