07.12.2006

Kış mevsiminde kullanılan yakıt miktarındaki artış, İstanbul’un yoğun trafiğinde açığa çıkan egzos gazları ve son günlerde yurdumuzu etkisi altına alan yüksek basınç başta İstanbul, büyük şehirlerde yaşayanların nefes almasını zorlaştırdı. Özellikle gece ve gündüz saatlerinde oluşan yoğun sis ve kirli hava, astım krizlerinde ve kronik akciğer hastalıklarında artışa neden oldu.


İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, havadaki toksik maddelerin akciğer sağlığını etkileyen faktörlerin başında geldiğini belirterek “Araba egzoslarından çıkan dumanlarda, güneşten gelen sarı ışınların etkisiyle bazı fotokimyasal reaksiyonlar oluşuyor ve atmosferdeki azot oksitlenme miktarı artıyor. Bu durum özellikle de akciğerleri çok olumsuz etkiliyor, yani bu mevsimde içimizi ısıtan güneşli havalar akciğerlerimizi mahvedebiliyor” dedi.

AKCİĞER KANSERİ TEHLİKESİ VAR

Hava kirliliğinin, sigara ve uranyumdan sonra akciğer kanseri oluşumundaki en önemli etken olduğunu belirten Prof. Küçükusta, “Kirli hava nefes alma zorluğu yaratır, en çok da KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ile astım ataklarında artışa neden olur ki son günlerde İstanbul’da bunu çok sık yaşıyoruz” şeklinde konuştu.Meteoroloji Mühendisi Burcu Bölükbaşı ise “Yüksek basınç ve rüzgarın zayıf olması nedeniyle havadaki karbonmonoksit, karbondioksit, hidrokarbon ve azot oksit miktarında artış oluyor” diyerek aşırı hava kirliliğinin yağmur yağana kadar devam edeceğini söyledi.

Korunmak için öneriler:

Sisin ve kirliliğin yoğun olduğu saatlerde mümkünse dışarı çıkmayın.

Uzun süre dışarıda kalma zorunluluğu varsa ağızdan değil, süzgeç görevi gören burundan nefes alın.

Özellikle çocuk ve yaşlıları kirliliğin fazla olduğu saatlerde dışarı çıkarmayın.

Dışarıda fazla efor harcamayın.

Ev ya da işyerlerini dışarıdan gelen havayla değil, içerideki sistemlerle havalandırın.

Haber: Tülay Sağlam- Yasemin Şaşmaz