Ayının intikamıBingöl'de bir ayının taşlanarak öldürüldüğü ilçede, bu kez koyun otlatan çoban, ayının saldırısına uğradı.

29.08.2007 16:33 Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Dinarbey köyü kırsalında hayvanlarını otlatan Mustafa Tepe (26) adındaki köylü, ayının saldırısına uğrayarak yaralandı. Oğlunun ayı tarafından hırpalanarak yerde sürüklendiğini ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığını söyleyen baba Nurettin Tepe, "Oğlum şu anda hayatta kalmasını sürüyü korumakta olan çoban köpeğine borçlu" diye konuştu. Aile fertleri tarafından Karlıova İlçe Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınan Tepe'nin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenilirken, vücudunun parçalanan yerlerine dikiş atıldığı belirtildi.
Geçtiğimiz günlerde ilçe merkezinde bir ayının vatandaşlar tarafından öldürülmesi olayının ülke ve dünya basınında yer almasının ardından ayıya zarar vermekten çekindiklerini belirten baba Tepe, "Biz ayıyı vursaydık 18 bin YTL olan para cezası ödemek zorunda kalıp hapis cezası da alacaktık. Nasıl hayvanları koruyorlarsa bizleri de hayvanlardan korusunlar. Bunun önlemini hangi kurum alıyorsa alsın. Ayı ve domuzların ilçemizde yaptığı tahribatlarla kimse ilgilenmiyor. Kendimiz önlem almaya çalıştığımızda da ceza alıyoruz. Çocuğum ölseydi kim ayıdan hesap sorardı?" şeklinde konuştu. Tepe, ilgili kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da sözlerine ekledi.
Ayının saldırısıyla vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Tepe ise çok korktuğunu belirterek, "Hayvanlarımızı merada otlarken ben de bir elma ağacının gölgesine uzandım. Ağacın üzerinden bir mırıldanmanın geldiğini fark ettim. Yukarı bakmamla ayının ağaçtan inerek beni kovalamaya başlaması bir oldu. Beni yakalayıp hırpalamaya ve pençeleriyle bana vurmaya başladı. O esnada çoban köpeğim de devamlı ayıya saldırıyordu. Köpeğimin saldırısı ile ayı beni bırakıp uzaklaştı. Daha sonra kendimi kaybettim ve
gözümü hastanede açtım" dedi. Geçtiğimiz günlerde ilçe merkezinden geçen Peri Suyu'nda serinlemek isteyen bir ayı çevredeki vatandaşlar tarafından taş ve sopalarla hunharca öldürülmüş, olay ulusal basında geniş yer almıştı.
haberturk alintidir