İstanbul'un 400 okula ihtiyacı var
İstanbul (AA)- İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, İstanbul'da sınıf mevcutlarının 30'a düşmesi için acil olarak 400 yeni okula ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Özer, 2007-2008 eğitim ve öğretim yılında ders zilinin 17 Eylül pazartesi günü çalacağını, ilköğretim birinci sınıflar için bu tarihin 10 Eylül olduğunu hatırlattı.
Ders zilinin sorunsuz çalması için çalıştıklarını dile getiren Özer, ''Eğitim ve öğretim yılına hazırlanmazsak başımıza neler geleceğinin farkındayız. İstanbul'da 2,5 milyon öğrencimiz 82 bin öğretmenimiz ve 2 bin 592 okulumuzun mevcut olduğunun bilincindeyiz. İstanbul'da bu yıl eğitim ve öğretimin sekteye uğramadan devam etmesi için çalışmalar yapıyoruz'' dedi.

Ata Özer, sınıf mevcutlarının aşağıya düşürülmesini istediklerini de ifade ederek, ''Metropol kent İstanbul'un hiç göç almayacağını düşünerek, var sayarak bir çalışma yaparsak, kentte bugün sınıf mevcutları liselerde 44, ilköğretimde de 47'dir. Bu sayıları yerinde tutmak istersek İstanbul'a her yıl 1500 derslik yapmamız lazım'' diye
konuştu.

Özer, İstanbul'da 2008 yılı içinde, bağışçılar, bakanlık ve il özel idare tarafından yapılacak okulların sayısını 95'e çıkardıklarını ve bunları tamamlayacaklarını belirterek, ''İstanbul'da 400 okula acilen ihtiyacımız var. Bu 400 okul yapıldığı takdirde sınıf mevcutları 30'a düşecektir. Okullarımızın hangi ilçede olursa olsun sınıf mevcutlarının 30 olması için 400 okulun yapılması lazım. Genel olarak sınıf mevcutları orta öğretimde 44, ilköğretimde 47'dir. Bu doğrudur, ama genel olarak. Sultanbeyli, Gaziosmanpaşa ve Bağcılar, maalesef sınıf mevcutları 70-78'i bulan ilçelerimiz. Çalışmalarda ağırlıkları buralara veriyoruz''dedi.

Özer, bu arada TOKİ'ye okullar yaptırıldığını, bu kapsamda İstanbul'a 25 okul yapmaya başlandığını ve 6 ay içinde bu okulların biteceğini bildirdi.

Kayıt parası yok

Ata Özer, okullarda velilerden ''zorunlu bağış'' ya da ''kayıt parası'' adı altında para alındığına ilişkin şikayetlere yönelik, müdürlük bünyesinde bir komisyon kurduklarını ifade ederek, ''Şikayetleri inceliyoruz. Her toplumda yanlış yapanlar olabilir. Eğitim kadrosunda da yanlış iş yapanlar vardır'' diye konuştu.

Özer, ''kayıt parası adı altında zorla bağış toplayanların'' karşısında olduğunu belirterek, ''Ben de okul müdürlüğü yaptım. Şunu da itiraf edeyim bütün okul müdürü arkadaşlarımın eğitim ve öğretimin mümkün mertebe artı duruma gelebilmesi için maddi imkansızlıklar içinde olduğunu biliyorum. Ama parası olmayana da 'Sen bu parayı vermezsen bu kaydı yapmam' deme lüksüne sahip değiller. Hiçbir okul müdürü arkadaşım parasal konulara kendi girmesin. Aile birliklerini çalıştırsınlar''diye konuştu.
mynet haber