Yeni Anayasa taslağı hazır
AK Parti'nin isteği üzerine yeni bir anayasa çalışması yapan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun, bir grup akademisyenle birlikte yürüttükleri çalışmaları tamamladıklarını bildirdi.

Prof. Dr. Özbudun, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Köker, Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zühtü Arslan, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Atar, Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Yazıcı ile birlikte hazırladıkları ''sivil'' anayasa taslağının, 137 maddeden oluştuğunu söyledi.

Yaptıkları çalışmayı AK Parti yönetimine sunduklarını ve parti yönetimi tarafından incelendiğini kaydeden Prof. Dr. Özbudun, çalışmanın birkaç
gün içinde kamuoyuna açıklanacağını dile getirdi.

Hazırlanan Anayasa taslağının kamuoyunun beklentilerini fazlasıyla karşılayacağına inandığını ifade eden Prof. Dr. Özbudun, tamamen bağımsız yürüttükleri çalışmalarına hiçbir partilinin katılmadığını anlattı.


'LAİKLİK FAZLASIYLA KORUNUYOR'

Hazırladıkları ''sivil'' Anayasa ile ilgili bazı yayın organlarında ''laikliğe yeni bir tanım getirildiği'' iddialarının yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. Ergun Özbudun, söz konusu haberlerin tamamen asılsız olduğunu kaydederek, ''Laiklik, 1982 Anayasası'nda nasıl korunuyorsa, bizim hazırladığımız taslakta daha fazlasıyla korunuyor''
dedi.

Yaptıkları çalışmada, ''zorunlu'' din derslerinin isteğe bağlı olmasını önerdiklerini dile getiren Prof. Dr. Özbudun, ''Bu madde ile ya isteyen din dersi alacak ya da istemeyen muaf tutulacak'' diye konuştu.

Bu düzenlemenin laiklik üzerindeki vurguyu daha da güçlendirdiğini kaydeden Prof. Dr. Özbudun, taslak metinde, eğitimin laik, demokratik ve çağdaş bilim esaslarına göre yapılacağı vurgusuna dikkati çekti.

Taslak çalışmada, Cumhurbaşkanı veya Meclisin 10'da 1'i oranında milletvekili tarafından Anayasa Mahkemesine ''iptal'' davası açılabilmesinin yer aldığını da dile getiren Prof. Dr. Özbudun, ''Yani, 55 milletvekili Anayasa Mahkemesine dava açabilir'' diye konuştu.
mynet haber