EHLİYET VE RUHSAT ÇİLESİ BİTİYOR!..


Sürücü ve araç tescil belgelerini bundan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü verecek. Bu konuda bir yasa tasarısı hazırlandı. Tasarı yasalaştığında, trafik tescil bürolarında görev yapan yaklaşık 3 bin 600 polisin asli görevlerine dönecek...


Tasarı ile vatandaş gereksiz bürokrasi ve kırtasiyecilikten kurtarılacak. İşlemler tek bir merkezde toplanacağı için zamandan da tasarruf sağlanacak.

RUHSATLAR NASIL ALINACAK?

Taslakla birlikte ilk defa araç alan kişiler bundan böyle bir kuruma gitmeden "Geçici tescil belgesini" aracı satın aldığı bayiden temin edebilecek.

Aracı satan bayi sürücü ve otomobilin bilgilerini emniyet genel müdürlüğüne gönderecek. Müdürlükte 30 gün içinde asıl tescil belgesini düzenleyip araç sahibine posta ile ulaştıracak.

İkinci el araçlarda ise tescil işlemi noterler veya Bakanlar Kurulu kararıyla yetkilendirilen kişiler veya kuruluşlar tarafından yapılacak. Yine aynı şekilde bu kurumlar araç bilgilerini emniyete iletecek ve genel müdürlükte belgeleri hazırlayıp postalayacak.

EHLİYET İÇİN KUYRUK YOK

Ehliyet işlemleri araç tescillerinde olduğu gibi gerçekleştirilecek. Sürücü sertifikası Emniyet Genel Müdürlüğü Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlem Merkezi'ne gönderilecek. Merkezin hazırlayacağı sürücü belgeleri de posta ile hak sahiplerine yollanacak.