Doğal gaz faaliyeti, Ankara'da EGO'dan ayrıldı! Faturaları, Başkent Doğal Gaz A.Ş. kesecek
03 Eylül 2007 Pazartesi 15:55Ankara'da doğal gaz faaliyeti EGO'dan alınarak, yeni kurulan "Başkent Doğal Gaz A.Ş'ye devredildi.
EGO yeni durumda, gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından, doğal gaz dışında otobüs ve raylı sistem hizmetlerini vermeye devam edecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesi bundan sonra doğal gaz konusundaki her türlü faaliyeti ve faturalandırma işlemlerini "Başkent Doğal Gaz A.Ş" ile tahakkuk ettirecek.
BOTAŞ'ın EGO'dan olan alacaklarının tahsil edilebilmesi amacıyla 25 Mayıs 2007 tarih ve 5669 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun TBMM'de kabul edilmiş, söz konusu Kanunda Ankara Büyükşehir Belediyesine doğal gaz dağıtımına ilişkin yeni bir şirket kurma yetkisi verilmiş ve söz konusu şirketin 2 yıl içinde asgarî yüzde 80 özelleştirilmesi şart koşulmuştu.
Özelleştirme sürecinin tamamlanmasını müteakip EGO'nun borçlarının bir ay içinde BOTAŞ'a ödenmesi konusu hüküm altına alınmıştı.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan EPDK Başkanı Yusuf Günay, Kurulun geçen Cuma günü yapılan toplantısında, EGO'nun özelleştirilmesi için kurulan yeni şirket olan Başkent Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.'ye, 30 yıllığına doğal gaz dağıtım lisansı verilmesini kararlaştırdıklarını söyledi.
netgazete