Chavez, çeyrek asır daha istediVenezuella Devlet Başkanı, sosyalist düzeni kurabilmek için 2027 yılına kadar başkanlık koltuğunda oturmak istiyor.

03.09.2007 17:06 Venezüella Devlet Başkanı, planladığı sosyalist düzeni kurabilmesi için iktidarda kalması gerektiğini, seçmenler oy verirse 2027 yılına kadar başkanlık koltuğunda oturabileceğini açıkladı.
Haftalık televizyon programında açıklama yapan Venezüalla Devlet Başkanı Hugo Chavez, reformların kabul edilmesi halinde 20 yıl daha görevinde kalabileceğini söyledi. Henüz yolun başında olduğunu söyleyen Chavez, görevde kalarak Venezüella’yı sosyalist rejime götüreceğini ve ülkedeki yoksullara faydalı olacağını belirtti.
Venezüella Meclisi, geçtiğimiz günlerde Devlet Başkanı Hugo Chavez’in seçimlerde tekrar aday olmasının önünü açan anayasa reformlarını geçici olarak onaylamıştı.
Görev süresini 6 yıldan 7 yıla çıkaracak değişiklikler, 2-3 ay içinde nihai onay için bir kez daha meclisin önüne gelecek. Ardından da halkoyuna sunulacak. Hükümet karşıtları Chavez’i, Küba lideri Fidel Castro gibi uzun yıllar görevde kalabilmek için anayasayı değiştirmeye çalışmakla suçluyor.
haberturk alintidir