Bakanlık'tan 280 köpeğe itlaf kararıKoruma altında bulunan köpeklerden birinde rastlanan kuduz vakası nedeniyle 280 köpek için ölüm emri verildi.

03.09.2007 21:20 Bandırma Belediye Başkanı Recep Eraydın, belediyeye ait “Hayvan Barınağı”nda koruma altında tutulan köpeklerden birinde kuduz vakasına rastlanılması üzerine 280 köpeğin itlaf edilmesiyle ilgili olarak, “İtlaf kararını, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü verdi” dedi.

Eraydın, düzenlediği basın toplantısında, belediyeye ait hayvan barınağının son 1.5 yıldır Hayvanseverler Derneği Bandırma Şubesi tarafından işletildiğini, belediyenin barınağın işletilmesi ve bakımıyla ilgisinin olmadığını söyledi.
Hayvanseverler Derneği'nin barınağa gerekli bakımı yapmadığını savunan Eraydın, şöyle konuştu:
“Hayvanseverler Derneği kuduz olan bir köpeği kontrol etmeden barınağa bırakınca, kuduz vakaları arttı. Bırakılan ve kuduz olduğu tespit edilen köpek, barınaktaki diğer köpekleri de ısırmış. Hatta Hayvanseverler Derneği Bandırma Şube Başkanı Ertan Dulpar da barınaktaki köpekler tarafından ısırılmıştı.”
Eraydın, kuduz vakasının yaşanmasının ardından özel bir firma ile anlaştıklarını belirterek, “Anlaştığımız firma artık barınağa getirilen köpeklere gerekli kontrolü yapılıyor. Şu anda barınaktaki 50 köpeğin tüm kontrolleri yapıldı” dedi.
İtlafların usulsüz yapıldığı iddialarının da doğru olmadığını söyleyen Eraydın, şöyle devam etti:
“İtlaf kararını, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü verdi. Kuduz vakasıyla ilgili belediyemizin bir kusuru yoktur. Barınağı biz yaptık, ancak 1.5 yıldır Hayvanseverler Derneği tarafından yönetiliyordu.”
Bu arada, Balıkesir Valiliği, barınaktaki köpek itlafları ile ilgili inceleme başlattı. Balıkesir İl Sağlık ve Tarım Müdürlüğünce oluşturulan 6 kişilik heyet, Bandırma Kaymakamlığında bir toplantı yaptı.
Öte yandan, Bandırma'nın Paşabayır Mahallesi'nde bir araç tarafından ayağı ezilen “Duman” isimli sokak köpeği, barınakta ameliyat edildi.

haberturk alintidir