Bu Filmi İzlemeye Yürek Dayanmıyor
(Bu Filmi İzlemeye Yürek Dayanmıyor | Aktif Haber ) alıntı

YORUMU SİZE KALMIŞ...

Dokunulmazlar'ın yönetmeni Brian De Palma, Irak'taki Amerikan askerlerinin yaptığı en dehşet verici olayı filme çekti. İzleyenler ağlayarak salonu terkediyor...
Dokunulmazlar ve Scarface gibi filmlerin Amerikalı yönetmeni Brian De Palma, ABD akerlerinin Irak'ta 14 yaşındaki bir kıza teavüz edip ailesini öldürdüğü olayın filmini çekti.

12 Mart 2006 tarihinde Irak, son yıllarda yaşanan en korkunç katliamlardan birine tanıklık etti. Daha önce bir Iraklı ailenin 14 yaşındaki bir kızını "gözlerine kestiren" 6 kişilik Amerikan timi Bağdat yakınlarında yer alan Mahmudiye kentindeki eve baskın yaptı. Önce kızın ailesini bir odaya topladı, başlarına kurşun sıkarak öldürdü. Ardından bodrumdaki kıza tecavüz ederek yaktı. Olayı direnişçci baskını gibi gösterme çabaları sonuç vermeyince dehşet katliam ortaya çıktı.

Amacı ABD'nin Irak'tan çekilmesini sağlamak

İşte bu dehşet verici olay, Amerikalı yönetmen Brian De Palma tarafından sinemaya aktarıldı. Venedik Film Festivali'nde dün ilk kez gösterilen "Redacted" adlı ***** olay yarattı. Gala gecesinde filmi izleyenlerin salonu ağlayarak terk etmesi dikkat çekti. Otoriteler filmin ABD'nin Irak'tan çekilme sürecini hızlandıracağı görüşünde.
OLAY FOTOĞRAFLAR
Yarışma kategorisinde gösterilen yarı belgesel- yarı kurgu filmde De Palma, Mahmudiye'deki korkunç katliamı hiç yayınlanmamış fotoğraflarla gözler önüne serdi. Fotoğrafları, uyguladıkları sansür nedeniyle eleştirdiği ABD medya kuruluşlarından aldı. "Onlara gidip, asla yayınlayamayacağınız fotoğrafları bana verin, dedim. Ben de görüntüleri edit etmek zorunda kaldım" diyen Palma, Ürdün'de çektiği filmiyle ilgili şöyle konuştu:

EN KANLI AY: 1809 SİVİL ÖLDÜ
"Vietnam'da yaşattığımız acıları görebiliyorduk. Bu kez medyada hiçbir şey bulamıyorsunuz. Filmim, Irak'ta gerçekleri Amerikan halkına anlatmayı amaçlıyor..." 14 yaşındaki Abeer Kasim Hamza el Cenebi'ye tecavüz eden; babası, annesi ve 7 yaşındaki kız kardeşiyle birlikte yakarak öldüren 5 ABD askerine 5 ila 110 yıl arasında hapis cezaları verildi. Ağustos, ABD işgali başladığından bu yana Irak halkı için en ölümcül ay oldu. Tam 1809 sivil hayatını kaybetti.
Filmin fragmanının Youtube'a konmasının engellendiği konuşuluyor. Ancak Palma'yla yapılmış bazı röportajlarda filmin kısa bölümleri gösteriliyor. Bunlardan birinde arama bahanesiyle bir Iraklı öğrenci kızın ABD askerlerince nasıl taciz edildiği gösteriliyor.