Polis Sınavında Sorular SatıldıEmniyet teşkilatında polis olarak görevlendirilecek personeli belirlemek amacıyla 26 Ağustos'ta yurt genelinde sınav yapılırken, soruların satıldığı ortaya çıktı.
Adana'da yapılan polis sınavında soruları adaylara sattığı öne sürülen bir yardımcı hizmetli tutuklandı

Emniyet teşkilatında polis olarak görevlendirilecek personeli belirlemek amacıyla 26 Ağustos'ta yurt genelinde 22 merkezde sınav yapılırken, Adana Kemal Serhadlı Polis Meslek Yüksek Okulu'nda görevli bir yardımcı hizmetli, sınav sorularını sattığı iddiasıyla tutuklandı.

Gözetmen fark etti
Yaklaşık 5 bin adayın ter döktüğü Adana'daki sınav skandalı bir gözetmenin dikkatiyle ortaya çıkarıldı. Sınav sırasında adaylardan birisinin elindeki küçük kâğıttaki yanıtları kendi yanıt kâğıdına işaretlediğini fark eden gözetmen durumu sınav sorumlusuna aktardı. Sınavı iptal edilen aday, soruların cevaplarını okulda görevli bir yardımcı hizmetliden para karşılığı aldığını itiraf etti. Bunun üzerine yardımcı hizmetli gözaltına alındı. Okul Müdürü Kamil Ünsal'ın özel kaleminde görevli olduğu öğrenilen zanlı, para karşılığı soruları verdiği 2 kişinin daha ismini söyledi. Bunun üzerine adı belirlenen diğer 2 adayın da sınavı iptal edildi.

Hizmetli, olayın kamuoyunca duyulmaması amacıyla büyük gizlilik içinde mahkemeye çıkarıldı ve suçunun sabit olması nedeniyle tutuklandı. Sınavları geçersiz olan 3 adayın hakkında da sınav usulsüzlüğü nedeniyle savcılık adli soruşturma başlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü de skandalın sorumlularının bulunması amacıyla idari soruşturma başlattı.
Haber: Tolga Şardan/Milliyet