Yeşil kartlı uyuşturucu baronu
Bursa polisinin "Anakonda" ismini vererek 4 ayrı ilde eş zamanlı gerçekleştirdiği operasyonda ele geçirilen 51 kilogram eroinle ilgili, 6'sı tutuklu 9 kişi hakkında düzenlenen fezleke, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. 1 milyon euroluk eroinle yakalanan uyuşturucu baronunun üzerinden yeşil kart çıkması ise herkesi şaşırtmıştı.


Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz günlerde İran ve Afganistan'dan gelen eroinlerin Türkiye üzerinden, İspanya ve Fransa'ya sevkiyat yapıldığı ihbarını alan polis, İstanbul, Hakkari, Antalya ve Bursa'da eş zamanlı operasyon başlattı. İstanbul Kumburgaz'da bir villaya baskın yapan ekipler, toprak altından spor çantalara gömülerek konulmuş eroini kurutmak isteyen ve çete lideri olduğu öne sürülen Muhittin Ö. (44), Nejdet U. (62) ve villa sahibi Mehmet E.'yi (58) yakaladı. Gözaltına alınan Muhittin Ö.'nün
üzerinden yeşil kart çıkması herkesi şaşırtırken, Türkiye'de ilk defa bir örgüt liderinin pazarladığı uyuşturucu ile birlikte yakalandığı belirtildi.


Bursa, Antalya ve Hakkari'de yapılan eş zamanlı operasyonlarda Ş.E. (35), Faysal Y. (45), M.Y. (34), M.Ç. (43), İnegöl'de mobilyacılık yapan B.K. (36) gözaltına alındı. Antalya'nın Alanya ilçesinde tatil yaparken yakalanan yabancı uyruklu Elmi B.'nin (54) ise 8 yabancı dil bildiği ve Mısır El-Ezher üniversitesi mezunu olduğu kaydedildi.
1 milyon euroluk eroinle yakalanarak adliyeye sevk edilen 9 zanlıdan, "Teşekkül halinde uyuşturucu sevkiyatı" suçundan Muhittin Ö., Necdet U., Mehmet E., Faysal Y., Bayram K., Elmi B. tutuklanırken, diğer 3 zanlı ise serbest bırakıldı. Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olayla alakalı soruşturması ise sona erdi. 6'sı tutuklu 9 kişinin suçu uluslararası uyuşturucu ticareti kapsamına girdiğinden düzenlenen fezleke İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. CMK'nın 250. maddesi kapsamında zanlılar haklarında düzenlenen iddianameye göre İstanbul'da özel görevli Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

İHA