İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından 2005, 2006 ve 2007 yıllarında polis sorumluluk bölgesinde gerçekleştirilen 149 operasyonda, örgüt üyesi olan ve örgütle bağlantısı bulunan 495 kişinin yakalandığı, bunlardan 185'inin tutuklandığı bildirildi. Operasyonlarda 53 kilo 250 gram plastik patlayıcı ve 24 kilogram el yapımı bomba ele geçirildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir ve ilçelerinde polis sorumluluk bölgesinde terör örgütüne yönelik 2005 yılında 39, 2006 yılında 66, 2007 yılında 44 operasyon gerçekleştirdi. Bu operasyonlarda, terör örgütü üyesi ve örgütle bağlantısı oldukları belirlenen 495 kişi yakalandı. İşlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen bu şahıslardan 185'i tutuklandı. Operasyonlarda ve yakalanan şahısların gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, 53 kilo 250 gram plastik patlayıcı ve 24 kilogram el yapımı bomba ele geçirildi.

Emniyet yetkilileri, İzmir'deki operasyonlarda, terör örgütü adına bombalı eylem, molotof, kundaklama, bildiri dağıtma, yazılama (duvara korsan yazı yazma) eylemleri gerçekleştiren ve bu eylemlerin hazırlığını yaptıkları iddiasıyla yakalanan zanlıların yanı sıra, ''bilişim yoluyla terör örgütünün propagandasını yapan'' bir kişinin de yakalandığını hatırlattı. 2006 yılının Aralık ayında Balçova'da yakalanan M.A'nın, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının internet sitelerini çökerterek yerlerine terör örgütü PKK'nın propagandasının yer aldığı yazıyla görüntülerini koyduğu bildirildi. M.A'nın, aralarında Antalya Emniyet Müdürlüğü, bazı il milli eğitim müdürlükleri ve kaymakamlıklara ait internet sitelerinin de yer aldığı yaklaşık 20 internet sitesini çökerterek, yerlerine terör örgütü PKK'nın propagandasının yer aldığı yazı ve görüntüleri koyduğunun ortaya çıktığı kaydedildi.

TERÖR EKİPLERİNİN, ASAYİŞ OLAYLARINA MÜDAHALESİ

İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, terör operasyonlarının olmadığı zamanlarda asayiş olaylarına da müdahale ettiğini bildirdi.

Terör ekiplerinin 2005, 2006 ve 2007 yıllarında 13 bin asayiş olayına müdahale ettiği, şüpheli gördüğü 102 bin 671 kişinin herhangi bir suçtan aranıp aranmadığını tespit etmek için Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgulamasını yaptığı, çeşitli suçlardan aranan 2 bin 100 kişiyi yakaladığı kaydedildi.

Terör ekiplerinin son 3 yıl içinde asayiş olaylarına müdahalesi sonucu, ruhsatsız 64 tabanca, 6 av tüfeği, 44 kuru sıkı tabanca, bunlara ait 357 mermi, 189 uyuşturucu hap, 44 gram kokain, 1 kilogram esrar, çalıntı 26 otomobil ve 4 motosiklet ele geçirdiği belirtildi.

Emniyet yetkilileri, terör ekiplerinin asayiş olaylarına müdahalesinin ve aranan suçluları yakalamasının, İzmir'de geçen yıllara oranla asayiş olaylarında büyük oranda düşüş olmasında etkili olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA