Türkiye-İran boru hattında patlama!Türkiye-İran BOTAŞ doğalgaz boru hattında sebebi henüz belirlenemeyen bir patlama meydana geldi.

10.09.2007 11:18Doğubayazıt-Gürbülak yolunun 25. km.sindeki Barındı mevkiinde gece saat 23:00 sıralarında Türkiye-İran BOTAŞ doğalgaz boru hattında sebebi henüz belirlenemeyen bir patlama meydana geldi. Şiddetli patlamanın ardından boru hattında yangın başladı.

Patlamadan sonra olay yerine gelen polis ve jandarma ekipleri, çevre güvenliğini sağlayıp, herhangi bir kazanın yaşanmaması için Türkiye-İran transit yolunu bir süre için trafiğe kapattı.

BOTAŞ istasyonlarındaki vanaların kapatılmasıyla yangın, yaklaşık 45 dakika sonra herhangi bir müdahale yapılmadan kendiliğinden söndü. Türkiye-İran transit yoluna yaklaşık 200 metre uzaklıkta meydana gelen patlamanın gece geç saatlerde olması nedeniyle araç trafiğinin az olması, olası bir faciayı önledi.

TIR ALEV ALDI

Patlama sırasında Türkiye-İran transit yolunda Gürbulak'tan Doğubayazıt'a gitmekte olan 33 E 7462 plakalı TIR'da patlamanın etkisiyle hasar oluştu. TIR şoförü Bedrettin Öztaş(48) "Önce bir patlamayla irkildim. Deprem oluyor sandım ve aracın direksiyon hâkimiyetimi kaybettim. TIR'ın arkasından alevlerin yükseldiğini görünce aracı terk ederek boş araziye kaçtım" dedi.

KAYMAKAM USUL: NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

Doğubayazıt Kaymakam Vekili Ata Uslu'dan alınan bilgiye göre, gece saat 23:30 sıralarında doğalgaz boru hattında meydana gelen patlamada ölen yada yaralanan olmadı. Patlamanın nedeninin sabah yapılacak araştırmayla belli olacağını söyleyen Ata Uslu, patlama nedeniyle boru hattı vanalarının BOTAŞ ekipleri tarafından kapatıldığını söyledi.
haberturk alintidir