+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

'Çiş skandalı’nda rüşvet iddiası

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  'Çiş skandalı’nda rüşvet iddiası Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  5.612
  Blog Yazıları
  54
  Tecrübe Puanı
  102309069

  :okur: 'Çiş skandalı’nda rüşvet iddiası

  'Çiş skandalı’nda rüşvet iddiasıCHP Milletvekili Durgun'un, Belediye Başkanı AKP’li Yeloğlu hakkındaki rüşvet iddiası yeni bir tartışma başlattı.

  10.09.2007 18:16 CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun’un, seçimlerden iki gün önce gece yarısı sokağa rastgele işediği iddiasıyla Antakya Belediyesi Encümeni'nin Kabahatlar Kanunu'na göre 117 YTL ‘çis cezası’ kesilmesinin yankıları devam ediyor. Bu olayın ardından ortaya atılan Antakya Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Yeloğlu hakkındaki rüşvet iddiası yeni bir tartışma başlattı.

  CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun’un, seçimlerden iki gün önce gece yarısı sokağa rastgele işediği iddiasıyla Antakya Belediyesi Encümeni'nin Kabahatlar Kanunu'na göre 117 YTL ‘çis cezası’ kesilmesinin yankıları devam ediyor. Bu olayın ardından ortaya atılan Antakya Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Yeloğlu hakkındaki rüşvet iddiası yeni bir tartışma başlattı. Durgun, Hatay Havaalanı’nın alt yapı ihalesini almak isteyen şirketin, bir bürokrat aracılığıyla Başkan Yeloğlu’nun masasına 3 kez 85’er bin YTL para bırakıldığını iddia etti. Durgun, hem ‘çiş olayı’ hem de ‘rüşvet iddiası’ ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığını söyledi.

  Antakya'da 20 Temmuz gecesi kentin Cumhuriyet Mahallesi'nde bir grup CHP'li, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim afişlerinin bulunduğu reklam panolarına CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun'un afişlerini yapıştırdı. AKP'liler buna tepki gösterince iki partiye mensup gençler arasında kavga çıktı, olayda bir kişi hafif yaralandı.
  Bu olayı duyup gittiği Cumhuriyet Mahallesi'nde ne olduğunu öğrenmek isteyen ve içkili olduğu ileri sürülen Gökhan Durgun'un, ‘Cumhuriyet Taksi Durağı yakınına sokağa gelişi güzel işediği’ iddiasıyla belediye zabıta ekibi tutanak düzenledi. Bu tutunak üzerine olaydan 2 gün sonra yapılan seçimde yeniden milletvekili seçilen Gökhan Durgun'a, Kabahatlar Kanunu'nun 32'nci maddesi uyarınca 117 YTL ceza kesildi. AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu başkanlığında toplanan Belediye Encümen’ince onaylanan ceza tebligatı Durgun’un, Hatay'daki adresinde oturan annesine yapıldı.
  RÜŞVET İDDİASIYLA BAŞLADI
  CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun böyle bir olay olmadığını ileri sürerek, Antakya Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Yeloğlu'nun hakkında rüşvet iddialarını gündeme getireceği için bu girişimde bulunduğuinu ileri sürdü.
  Milletvekili Durgun, yapımına Hatay İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından başlanan ve arsa bedeli hariç 48 milyon YTL harcandıktan sonra 2002 yılında Ulaştırma Bakanlığı'na devredilen, alt ve üst yapı inşaatı 100 milyon YTL'ye ihale edilen Hatay Havalanı inşaatıyla ilgili rüşvet iddiasını gündeme getirdi. Gökhan Durgun, 6 Temmuz’da dönemin Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz’ın da katıldığı ilk deneme uçuşunun gerçekleştirildiği törenden bir gün önce basın toplantısı düzenleyerek, “Önümüzdeki günlerde havaalanının ihalesinde yapılan yolsuzluğu sizlerle paylaşacağım maalesef bu ihaleye de fesat karıştı” demişti.
  15 GÜN SONRA ÇİŞ CEZASI
  Bu açıklamadan 15 gün sonra 20 Temmuz’da, sokağa rastgele işediği iddiasıyla Antakya Belediyesi zabıta ekipleri tarafından ceza kesilen Milletvekili Durgun, Başkan Mehmet Yeloğlu’nun masasına Hatay Havaalanı ihalesi için 3 kez 85’er bin YTL bırakıldığına ilişkin elinde kaset bulunduğunu iddia etti. Bu parayı, Hatay’da bir bürokratın Başkan Yeloğlu’na götürdüğünü, bu olayı da söz konusu bürokratın bir arkadaşına anlatırken kaydedilen ses kasetinin elinde olduğunu savunan Durgun, avukatı ile hem bu konuda hem de Antakya Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.
  Başkan Yeloğlu’nun parayı alıp almadığını bilmediğini, ancak bürokratın aracılık ettiği şirketin Hatay Havaalanı'nın alt yapı ihalesini kazandığını ileri süren Durgun, sözlerini şöyle sürdürdü:

  Bu kasette, bürokrat, ihaleyi firmanın alması için Yeloğlu’nun masasına 3 kez 85’er bin YTL bıraktığını bir kişiye anlatıyor. Aynı zamanda söz konusu bürokrat, firmadan 400 bin YTL alacağı olduğunu ama kendisine ödeme yapılmadığını, firma yetkilileri ile görüşmeye gittiğini, büroda kimsenin olmadığını söyleyen sekretere saldırdığını, kapı ve pencereleri kırdığını anlatıyor. Başkan Yeloğlu’nun parayı alıp alamadığı kaset kaydında net değil ama aracılık ettiği firmanın ihaleyi alması düşündürücü.”
  “EV TOPLANTISINDAYDIM”
  CHP’li Gökhan Durgun, afiş kavgasının olduğu akşam CHP’li Antakya Belediye Meclis üyesi Fikret Mansuroğlu’nun Sümer Mahallesi’ndeki evinde 22 Temmuz seçim çalışmalarıyla ilgili toplantı yaptıkları, evde kendisinden başka Mansuroğlu’nun eşi Cahide Mansuroğlu, CHP Merkez İlçe Başkanı Bedir Yolcu, Muti Mansur, Serap Mansur ve Mehmet Öfkeli’nin bulunduğunu söyledi.
  Reklam panolarına afişlerinin asılması talimatını kendisinin verdiği, afişlerini asan CHP'lilerle buna karşı çıkan AKP'lilerin kavga ettiği bildirilince olay yerine gittiğini anlatan Gökhan Durgun, o geceyi şöyle anlattı:
  “Saat 03.00 sıralarında polis karakoluna gidip, müdahil oldum. Emniyet Müdürü Osman Çapalı da oradaydı. Saat 05.00’a kadar polis karakolundaydık. Kavgada yaralanan CHP’li bir genci, ifadesinin ardından sabah saat 06.00 sıralarında hastaneye götürebildik. Afişleri ben astırdım. Bize tebliğ edilen ceza tutanağındaki iddiaya göre zabıtalar bu saatlerde denetim yapmış, görmüş, ceza kesmiş. Hangi zabıta gece o saatte denetim yapar?”
  ANTAKYA’DA İLK ÇİŞ CEZASI
  Antakya Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Yeloğlu, CHP Milletvekili Gökhan Durgun'a verilen ‘çiş cezası’nın bu kadar büyütülmemesi gerektiğini söyledi.
  Antakya’da ilk kez bir kişiye sokağa rastgele işediği için ‘çiş cezası’ kesildiğini belirten Başkan Yeloğlu, afiş kavgası sırasında olay yerine giden zabıta ekiplerinin sokağı kirletin birini görüp tutanak tuttuğunu, imzalatmak için yanlarına gittiklerinde Milletvekili Durgun ile karşılaştıklarını, korkup bir şey söyleyemediklerini söyledi. Yeloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Zabıtalar milletvekili görünce çekinip, tutanağı imzalatmamışlar. Tutanağı kesip encümene göndermişler. Biz de, muhatabın milletvekili olduğunu düşündük. Ancak milletvekillerinin topluma örnek olması gerektiğini, kanun önünde herkesin eşit olacağı düşüncesiyle cezayı onayladık. Bu kadar büyütülmemesi gerekti. Durgun, o gece orada olmadığını iddia etmiş, bu çok talihsiz bir açıklama. Orada olduğunu herkes biliyor.”
  Başkan Yeloğlu, Milletvekili Durgun’un rüşvet iddialarıyla ilgili ise, “Benim alnım açık. Kim elinde ne varsa döksün ortaya. Biz devletin malını koruma anlayışıyla görev yapıyoruz. Bu çok çirkin ve asılsız bir iftiradır. Kendisi bu iddiaları ortaya atarsa, ben de gerekli açıklamayı yapacağım. Bu çukur siyaset anlayışı” diye konuştu.
  EMNİYET MÜDÜRÜ: GÖRMEDİM
  Bu arada Antakya Beledieyesi'nden yayılan haberlerde CHP Milletvekili Gökhan Durgun’un o gece alkollü olduğunu, silah çektiğini, insanlara hakaret ettiğini, bunların en büyük tanığının ise kavgaya müdahale eden polisler olduğunu ileri sürüldü.
  Hatay Emniyet Müdürü Osman Çapalı ise, CHP Milletvekili Gökhan Durgun’un sokağa çişini yaptığını görmediğini, sadece afiş kavgası konusunda ifadelerle ilgili polis karakoluna gittiğini, kavgaya karışan bazı grupların Durgun’un silah çektiğini ifadelerinde söylediğini, bu konuların milletvekili dokunulmazlığı olması nedeniyle konuyu takip eden Cumhuriyet Savcılığı’na gönderdiklerini söyledi.
  MİLLETVEKİLİNE CEZAYAZILIR MI?
  CHP’li Durgun’a AKP’li Antakya Belediyesi tarafından kesilen ‘çiz cezası’na itiraz edebileceği ileri sürüldü. Kabahatler Kanunu’nda dokunulmazlık zırhı bulunan milletvekillerine kabahat suçu işlemesi halinde ceza yazılıp yazılmayacağı yönünde açıklık getirilmediği yalnızca kanunun 8’nci maddesinde temsilcilik görevi yapanlara da idari yaptırım uygulanabileceği belirtiliyor.
  Birçok yerde belediyelerin zabıta müdürlükleri böyle bir cezayı hiç uygulamadıklarını söylerken, adliyelerdeki Kabahatler Bürosu’nda çalışan bazı görevliler, idari para cezası olduğu için milletvekillerine de ceza yazılabileceğini söyledi.
  Hukukçular ise yargılamayı gerektirmeyen cezaların milletvekillerine de yazılabileceğini belirterek şöyle dedi:
  “Milletvekili, hakkında belediyece yazılmış bu cezaya sulh ceza mahkemesine giderek itirazda bulunabilir. Mahkeme, konunun yargıyı gerektirip gerektirmediği konusunda bir karar verir. Eğer, konu yargılamayı gerektiriyorsa milletvekili hakkında dokunulmazlığı nedeniyle yargılama süreci durdurulur. Eğer, yargılamayı gerektirmiyorsa milletvekili belediyece yazılan bu cezayı ödemekle yükümlüdür.”
  YASA NE DİYOR?
  Kabahatler Kanunu'nda ‘Emre aykırı davranış' başlıklı bölümü şöyle:
  MADDE 32.- (1) Yetkili makamlar tarafından adl? işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idar? para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir.
  (2) Bu madde, ancak ilgili kanunda açıkça hüküm bulunan hallerde uygulanabilir.
  (3) 1.3.1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesine diğer kanunlarda yapılan yollamalar, bu maddeye yapılmış sayılır.
  İRİS ŞENTÜRK: DURGUN BÖYLE ŞEY YAPMAZ
  ANTAKYA eski Belediye Başkanı CHP’li İris Şentürk, Milletvekili Gökhan Durgun’un insana, topluma, gelenek ve göreneklere saygılı bir kişi olduğunu, sokak ortasında ihtiyacını gidermiş olabileceğine ihtimal vermediğini söyledi.
  Konunun çarpıtılmış olabileceğini kaydeden Şentürk, “Durgun, Ali Dibo olaylarıyla ilgili çok fazla uğraştı. Bu nedenle olayın çarpıtılmış olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Durgun, çok eski arkadaşım. Politika yaparken zaman zaman karşı karşıya geldik. Ama böyle bir şey yapacağını zannetmiyorum” dedi.
  MANSUROĞLU: EV TOPLANTISINDAYDIK
  CHP’li Belediye Meclis üyesi Fikret Mansuroğlu, 22 Temmuz secimi öncesinde Milletvekili Gökhan Durgun ve bazı partililerle ev toplantısı yaptıklarını söyledi.
  Durgun’un saat 20.00 sıralarında eve geldiğini belirten Mansuroğlu, “Bir aile toplantısı şeklinde geçti. Seçim çalışmalarını değerlendirdik. Saat 24.00 sıralarından da evden ayrıldılar. Evimden ayrıldıktan sonra ne oldu bilmiyorum. Haberim yok. Ancak Durgun, aşırı çevreci bir insan. Çevreye bir kağıt parçası bile attığını görmedim” dedi.
  Mehmet EZER / DHA alintidir

 2. #2
  Onursal Üye küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  ÖLüm Sokağı Çıkmazı
  Mesajlar
  7.881
  Blog Yazıları
  83
  Tecrübe Puanı
  107374938

  ;;)

  paylaşım için teşkür

 3. #3
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı

  YORUMSUZ

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Gümrükte rüşvet iddiası!
  By кıνıяcıк in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-12-2011, 22:49
 2. Fener’de doping skandalı
  By ultrAs in forum Diger Spor Dallari
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 02-01-2010, 14:24
 3. Rüşvet Rüya Tabiri (Rüyada Rüşvet Almak/Vermek)
  By zeynep in forum Rüya Tabirleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-25-2009, 10:58
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-26-2008, 03:21
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-08-2008, 07:49

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375