Ramazan vurguncuları ellerini ovuşturmaya başladı
Ramazan öncesi fiyatı en çok yükselen gıda maddelerinden biri de sıvı yağ oldu. Ayçiçeği yağının fiyatı yüzde 60 zamlandı.

Kuraklık gerekçesiyle ağustos ayının zam şampiyonu olan gıda maddeleri, Ramazan öncesinde yeniden zamlandı. Yüzde 50'ye varan fiyat artışına tüketiciler tepkili: Bu iş vurguna dönüştü. Böyle giderse enflasyon yeniden hortlayabilir. Ramazan ayının başlamasına günler kala gıda piyasası hareketlendi. Kuraklık sebebiyle yaz aylarında yüksek seyreden fiyatlar, yeni bir zam dalgasıyla karşı karşıya. Ramazan alışverişini fırsat bilen bazı üreticiler, fiyatlara yüzde 50'ye varan oranlarda zam yaptı. 5 litrelik ayçiçek yağı 10,95 yeni liradan 14,75 YTL'ye, unun kilosu 93 kuruştan 1,125 yeni liraya yükseldi. Yeşil mercimekteki fiyat artışı yüzde 80'e, fasulyede yüzde 53'e ulaştı. Vatandaşların yanı sıra Tüketiciler Birliği de bu duruma tepkili. Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, zamların adeta vurguna dönüştürüldüğünü belirtiyor. Lokanta ve Tedarikçiler Dernek Başkanı Ramazan Bingöl de benzer görüşlere sahip: "Rahmet ve bereket ayında gıda maddelerine talebin yükselmesini fırsat bilenler zam yapıyor."

Enflasyonu tek haneli rakamlara indiren hükümet, fiyat istikrarı sağlamak için yoğun gayret sarf ediyor. Ancak, gıda fiyatları enflasyonun üzerinde seyrediyor. İstatistik Kurumu'nun rakamlarına göre ağustos ayının zam şampiyonu, gıda maddeleri. Merkez Bankası da, fiyatlardaki dalgalanmayı enflasyon için risk olarak değerlendiriyor. Fırsatçılar ise bunu önemsemiyor. Perşembe günü başlayacak Ramazan öncesinde, etiketler yeniden yazılıyor. Kendilerini savunan gıda sektörü temsilcileri, fiyat artışlarını kuraklığa bağlıyor. Rekolte azlığına sebebiyle yeterince ürün elde edilemediğini, buna paralel olarak kısmi bir pahalılık yaşandığını belirtiyor.

Emin Catering'in sahibi ve Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi artışların esas sebebinin kuraklık olmasına rağmen, bu kadar zammı gerektirecek bir rekolte azlığı bulunmadığı görüşünde. "Zamlar, bazı fırsatçıların Ramazan ve rekolte azlığına dayanarak yaptığı fiyat artışlarıydı." diyen Bozdağ, tarladaki üreticinin eline bu artışlardan bir şey geçmediğini, asıl kazananın aracılar ve komisyoncular olduğunu kaydetti. Ramazan fırsatçılığının çok fazla sürmeyeceğini düşünen Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Bahçıvan, rekabetin buna izin vermeyeceğini kaydetti. Bahçıvan, tüketici birliklerinin 'fırsatçılara' karşı uyarıları hakkında ise "Gerçeklik ile fırsatçılık birbirinden ayrılmalıdır. Birtakım ekonomik gerekçelere dayalı artışlar ortaya çıktığında bu tip beyanlar insanları kayıt dışı ve kalitesiz ürünlere yöneltiyor." şeklinde konuştu. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, kuraklığın Ramazan'daki talep artışıyla birleşmesiyle fiyatların biraz daha yüksek olacağı kanaatinde. Federasyon Başkanı, bu olumsuz gelişmelere rağmen gıda ürünlerinin satışının azalmayacağı, ancak çeşidinin değişeceği görüşünde. Kopuz bu konuda vatandaşlara şu uyarıları yapıyor: "Özellikle Ramazan'dan istifade Tarım Bakanlığı'ndan üretim izni almamış bildik-bilinmedik birçok ürün sokaklarda, seyyar arabalarda tüketiciye sunulacak. Bu konuda tüm devlet ve özel kuruluşlar ile Türk halkı duyarlı olmalı."

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Şeref Songör ise Ramazan öncesi çok önemli bir fiyat artışı beklemiyor. Songör'e göre bu konuda bazı söylentiler ve spekülasyonlar yapılabiliyor. Songör, "Fırsatçılara karşı perakendeciler olarak bizler de önemli tedbirler ve kararlar alıyoruz. Tüketicilerimiz bize 12 ay lazım, sadece bir ay değil." ifadelerini kullandı. Paket Bakliyat Üreticileri Derneği Başkanı Mehmet Tevfik Dinçer, temel gıda maddeleri olan bakliyat ürünlerinde bu yıl yüzde 5 ile 15 arasında değişen oranlarda rekolte düşüklüğünün görüldüğünü belirtti. Dinçer, bu azalmanın ürünlere zam olarak yansıdığını belirterek, kırmızı mercimeğe yüzde 30, fasulyeye yüzde 35, yeşil mercimeğe yüzde 80, bulgura yüzde 20, ayçiçeği yağına da yüzde 60 oranında zam yapıldığı bilgisini verdi. Dinçer, "Fiyat artışlarında yüzde 5 ile 10 arasında değişen oranda spekülasyon yapılabiliyor." dedi. Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Genel Sekreteri Ceylanlar Gıda'nın Yönetim Kurulu Başkanı Efkan Ceylan, Ramazan arifesinde zamları tasvip etmiyor. "Fiyatlarda mecburi bir artış yapılacaksa bu 1 ay sonraya ertelenebilirdi. Çünkü bu ay insanların en güzel şekilde yemek yemek istediği bir aydır." diye konuştu. Fiyatlarda çok az artışın yaşandığı zeytinyağı hakkında ise Olieve Yağları'nın Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Karamanoğlu, "Zeytinyağı fiyatlarında bir oturmamışlık var. Rekoltede azalma olmamasına rağmen fiyatlar yükseliş trendine girdi." bilgisini verdi. Bereket ayı öncesinde pek çok gıda ürününün fiyatı zamlanırken, rekolte bolluğu sebebiyle zeytine zam yapılmadı. Önde gelen zeytin üreticilerinden Marmarabirlik'in Yönetim Kurulu Başkanı Refi Taviloğlu, vatandaşların sağlıksız şartlarda üretilen ve ambalajsız satılan zeytinlere itibar etmemesini istedi.

Ayçiçeğinde zarar 100 milyon yeni liraya ulaştı

Kuraklık sebebiyle suya bağımlı yetişen ayçiçeği rekoltesi yüzde 30-40 düştü. Önceki yıllarda ülke genelinde 900 bin ton civarında olan üretim bu yıl 700 bin tonlara düştü. Sanayiciler de stoksuz yakalanınca Ramazan ayı öncesi yağ fiyatları tavan yaptı. Son iki haftada ayçiçeği yağının fiyatı yüzde 50'ye varan oranlarda arttı. Yağın kilo fiyatı 2 yeni liradan 3 yeni liraya sıçradı. Ayçiçeği yağındaki bu artış zeytinyağı ve bitkisel yağlara da yansıdı. Rekolte düşüklüğü sonrası oluşan arz yetersizliği ithalatla karşılanacak. Yılda bin 500 ton yağ kullanan Türkiye, ihtiyacının yüzde 50'sini dışarıdan sağlayacak. Ülke ekonomisinde rekolte düşüklüğü yüzünden meydana gelen zararın 100 milyon yeni liradan fazla olduğu belirtiliyor. Kayseri Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Emin Yılmaz, ayçiçeği üretiminin önemli miktarlarda azaldığını belirtirken, Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, "Kurakta bitki taneleri incelir, yağ oranı düşer. Çiçeklendikten sonraki tane doldurma döneminde kuraklığın yaşanması, bitkinin strese girmesine sebep oldu." dedi. Eşref Akgün, Kayseri

'25 YTL'den düşük kumanya paketi, ihtiyacı karşılamaz'

Gıda maddelerine yapılan zamlar, maddi durumu yetersiz insanlara dağıtılan kumanya paketlerine de yansıdı. Paketlere toplamda yüzde 10'la 15 arasında değişen oranlarda zam geldi. Zamlara rağmen piyasada geçen seneki gibi 10 yeni liradan 75 yeni liraya değişen fiyatlarda kumanya paketleri var. Perakendeciler 25 yeni liradan daha düşük paketlerin ihtiyaçları karşılamayacağı kanaatinde. İstanbul Perakendeciler Derneği Başkanı Erdal Tüfekçi, "25 YTL'den daha düşük bir paket sorumlulukları değil sadece zorunlulukları yerine getirir." diyor.

Bereket ayının gelmesiyle birlikte gıda piyasası canlandı. Canlılığın en fazla görüldüğü alan kumanya. Türkiye'de toplam 100 milyon kumanya hazırlanıyor. Önceki yıllarda daha çok toptan gıdacılar tarafından yapılırken, şimdi market zincirleri piyasada daha etkin. Ürün çeşitliliği ve paketin içindekilerinin görülüp seçilebilir olması, marketleri avantajlı hale getiriyor. Carrefoursa'da en düşük kumanya paketi 9,9 yeni liradan başlarken, Uyum Marketleri'nde 75 yeni liraya kadar çıkıyor. Türkiye'nin en büyük perakende zinciri Migros grubunda Tansaş mağazalarıyla birlikte 600 bin Ramazan kolisi hazırlandı. 10 yıldır koli hazırlayan şirket, bu sene sayıyı iki katına çıkardı. Firma yardım amaçlı çoklu kolilerde alanlara 10 YTL hediye çeki verirken, isteyenlere internetten sipariş imkanı da sunuyor. Ayrıca 6 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında Migros Club Kart ile yapılan alışverişlerde 4 alışverişinden biri hediye olacak. İstanbul'un toptan gıda merkezi Rami'deki İstanbul Gıda Toptancıları Tüccarları Derneği Başkanı Günay Kotil, kendilerindeki fiyatların dışarıya göre yüzde 100 daha ucuz olduğu görüşünde. 200 bin kumanya paketi hazırlayan Kiler alışveriş merkezi 10 yeni liralık alışveriş çeki de veriyor.

En büyük gıda üreticilerinden Ülker'in Bizim markası da Ramazan'a yönelik kampanyalar düzenledi. Bizim'in bazı promosyonları şöyle: 4'lü paket margarin alana, 350 gr bulgur; iki adet 500 gram kase margarin alana 1 kg un hediye. Çorba alana ikincisi yüzde 25 indirimli, 1 kiloluk bakliyat alana da 2 et suyu ücretsiz veriliyor.

nethaber...
alıntıdır...