Polis Sınavı Sorularını Amir ÇalmışAdana'daki sınavda soru kitapçığını emniyet amirinin çaldığı ve daha önce anlaştığı kişilere verdiği saptandı. İşte o amir ve ayrıntılar.
Polis Akademisi Başkanlığı'nın, polis adaylarını belirlemek için yaptığı sınavın sorularının çalınmasına ilişkin skandalın altından Emniyet amiri çıktı.
Adana'da sınava giren 3 kişinin yanıtlarla birlikte yakalanmasıyla ortaya çıkan skandalda, soru kitapçığını kayıp gibi gösteren emniyet amirinin, yanıtları önceden anlaştığı adaylara ulaştırdığı saptandı. Müfettişler, Emniyet amirinin soruları kimlere çözdürdüğünü araştırıyor.
Adana'da 3 polis adayının sınava yanıtlarla birlikte girdiğini, bu nedenle Emniyet'te yardımcı hizmetli kadrosunda görev yapan bir kişinin tutuklandığını kamuoyuna ilk olarak Milliyet duyurdu.
Yanıtların para karşılığında satıldığı iddiaları üzerine İçişleri Bakanlığı da devreye girdi.
Olayı Adana'da soruşturan polis başmüfettişinin yanına, İçişleri de bir Mülkiye başmüfettişi gönderdi.


Asıl sorumlu emniyet amiri

Kemal Serhadlı Polis Okulu'nda görevli bir Emniyet amiri, müfettişlerin talebi doğrultusunda açığa alındı. Emniyet amirinin uzun süredir okulda görev yaptığı ve personel işlemlerinden sorumlu olduğu öğrenildi.
Müfettişler, skandalın asıl sorumlusunun söz konusu Emniyet amiri olduğu yönünde saptamalarda bulundu.
Soruşturmada, sınav sırasında Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde gözetmenlik yapan Emniyet amirinin görevli olduğu salonda "A" grubuna ait soru kitapçıklarından birinin kaybolduğu anlaşıldı. Ardından kitapçığın bulunmuş gibi bir süre sonra salona getirildiği belirlendi.
Sınava yanıtlarla ve başlama saatinden yaklaşık yarım saat sonra giren 3 kişinin de "A" grubu soru kitapçığındaki yanıtlara sahip olduğu belirtildi.
Müfettişlerin, kitapçık salondan çıkarıldıktan sonra soruların hızla çözdürüldüğü, yanıtların daha önce anlaşma yapılan ve sınava geç giren isimlere sızdırıldığı yolunda saptamalarda bulunduğu öğrenildi.
Yardımcı hizmetli kadrosundaki Musa A.'nın da soruların yanıtlarının pazarlamasını sağladığı tespit edildi.

Müdür ortaya çıkardı

Emniyet amiri ve Musa A'nın, yanıtlar için anlaştıkları 3 kişiyi, "A" grubu soru kitapçığını yanıtlayabilecekleri sıralara oturttukları, salondaki oturma düzenini önceden ayarladıkları anlaşıldı.
Müfettişler, Emniyet amirinin, soruların kısa sürede yanıtlanarak adaylara ulaştırılmasını sağlayan bir grup kurup kurmadığını da araştırmaya başladı.
Skandalı, polis okulunun müdürü Kamil Ünsal'ın ortaya çıkardığı kaydedildi. Ünsal'ın, sınava 30 dakika geç giren F.G.'nin üzerini arattırdığı, sonuçta yanıtların yer aldığı kağıdın bulunduğu öğrenildi.

10 bin YTL vermiş

F.G.'nin babası Ş.G.'nin 5 bin YTL karşılığında Musa A. ile temasa geçerek anlaştığı belirlendi.
Edinilen bilgiye göre, hakkında adli işlem yapılan ve sınavı iptal edilen diğer bir aday da 10 bin YTL karşılığında yanıtları elde ettiğini söyledi.
Haber: Tolga Şardan/Milliyet