5 BİN DEVE NEDEN ÖLDÜ?Suudi Arabistan bu soruya yanıt arıyor.

11.09.2007 22:45Suudi Arabistan’da bir ayda 5 bin deve esrarengiz biçimde telef oldu. Develeri, birbirleriyle rakip olan prenslerin öldürdüğü öne sürülüyor.

SUUDİ Arabistan’da geçen ay yaklaşık 5 bin deve esrarengiz biçimde öldü. Yemden zehirlenen develerin kaybı, milli facia olarak değerlendirilirken bir internet sitesinde, prenslerin birbirlerinin develerini öldürdüğü iddia edildi. Habere göre, nadir bulunan develere sahip prenslerin rekabeti bu katliama yol açtı.

Yemde zehirli mantar var

İlk laboratuvar sonuçlarına göre kepek yemine zehirli mantar karıştığı belirlendi. Kral Abdullah ölen deve başına bin dolar tazminat ödenmesini emretti ancak deve sahipleri bunu az buldu. İhmalle suçlanan Suudi yetkililer bazı deve ölülerini dondurarak inceleme için Fransa laboratuvarlarına gönderdiler.

Güzellik yarışması iptal

Zehirlenen develer, önce dengelerini kaybediyor ve ardından beyin kanaması geçirerek tamamen felç oluyorlar. Arap basınında çöllere atılmış çürüyen deve leşlerinin fotoğrafları yer alıyor. Bazılarının değeri 250 bin dolara ulaşan develerin ölümü yüzünden bu ay yapılacak deve güzellik yarışması da iptal edildi.

haberturk alintidir