Yarın İslam âleminin en kutsal kutsal ayı Ramazan'ın birinci günü. Bu akşam ilk teravih namazı kılınacak ve gece sahura kalkılacak. Ramazan'da orucu en erken Iğdırlılar, en geç de Çanakkaleliler açacak.
Ramazan'ın ilk günü Ankara'da 19.12'de, İstanbul'da 19.28'de, İzmir'de 19.33'de, Çanakkale'de 19.37'de, Iğdır'da ise 18. 27'de iftar yapılacak.
İlk gün İstanbul'da 14 saat 22 dakika, İzmir'de 14 saat 15 dakika, Ankara, Iğdır ve Çanakkale'de de 14 saat 19 dakika, son gün ise Ankara, Çanakkale ve Iğdır'da 13 saat 3 dakika, İstanbul ve İzmir'de ise 13 saat 4 dakika oruç tutulacak. Kadir Gecesi'ni, 8 Ekim Pazartesi günü idrak edeceğiz. 11 Ekim Perşembe günü son oruç tutulacak ve 12 Ekim'de Ramazan Bayramı başlayacak.

Öte yandan, çalışanların teravih namazlarına katılımını sağlamak için teravih namazının saatleri il ve ilçe müftülüklerince düzenlenecek. Başkentte teravih namazı, yatsı ezanı saatine 15 dakika ilave edilerek kılınacak. Buna göre, Ankara'da ilk te-ravih namazı için ezan 20.46'da okunacak.

Bakırköy Kaymakamlığı, vatandaşların rahatsız olması nedeniyle Ramazan ayı boyunca davul çalınmasını yasakladı. Çevre Koruma ekiplerinin, Gürültü Kontrol Yönetmeliği'ne göre yapacakları denetimlerde izinsiz davul çalanlar hakkında idari para cezası uygulayacağı bildirildi.


Kaynak: Haber7