Spot piyasasının kalbi Doğubank’ın yerine “alışveriş merkezi” yapılacak.

Sayıları 200'ü bulan Doğubank esnafı, rehavete kapıldıkları ve büyük zincirlerle rekabette zorlandıkları gerekçesiyle Doğubank İşadamları Derneği'ni kurdular.

Spot piyasasının kalbi Doğubank, azalan müşterisini çoğaltmak için harekete geçti. Elektronik eşya konusundaki spot satışlarıyla piyasanın önde gelen merkezi olan İstanbul Sirkeci'deki Doğubank İşhanı'nda faaliyet gösteren 200 esnaf, Doğubank İşadamları Derneği'ni (DİD) kurarak örgütlendi.

DİD Başkanı Mehmet Kızılok "Esnaf çarşısı olmaktan çıkıp alışveriş merkezi olacağız. Güçlü rakiplerimize karşı birleşerek güç birliği yapacağız. Bu amaçla örgütlendik" dedi.

Yedi katlı Doğubank İşhanı'nın dört katındaki toplam 382 dükkânda, tüketici elektroniği alanında ürün pazarlayan 200 esnaf var. Kızılok, her bir mağazanın aylık cirosunun ortalama 50 bin YTL'yi bulduğunu belirtti.

Kızılok, "Doğubank'ın aylık cirosu 10 milyon YTL. Bu büyük bir ekonomik güç. Bu gücü, işbirliği yaparak ortak hedeflere yönelteceğiz. 200 esnaf, ortak alımla fiyatı düşürebilir. Şimdi bunu yapıyoruz. AB spot piyasaları aracılığıyla, ünlü firmaların Türkiye distribütörlerinden daha ucuza mal alabiliyoruz" dedi.

Haber3.com