Le Figaro, Avrupa’nın Türkiye konusunda “psikodramatik” bir hafta yaşayacağı yorumunu yaptı. Liberation ise, Annan Planı’nı reddeden Rumların hiçbir taviz vermeye yanaşmadığını belirtti.

THE TIMES: TÜRKİYE AB’NİN ÖNGÖRDÜĞÜ CEZAYI HAK ETMİYOR

İngiliz The Times gazetesi, Türkiye-AB krizini değerlendirdiği başyazısında “Türkiye, AB’nin öngördüğü cezayı hak etmiyor” başlığını kullandı. Batı’nın soğuk savaşı boyunca yakın müttefiki olan Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği reformlara dikkat çekerek AB’nin verdiği sözlerini yerine getirmemekle suçladı. AB Zirvesi’nde AB hükümetlerinin Türkiye’yi cezalandırmaya hazırlandığını belirten gazete, “AB böyle bir şey yapmamalı” dedi. Gazete “Bayan Merkel’nin bildiği ve açıklaması gerektiği gibi Türkiye ikinci sınıf bir vatandaşlığı kabul etmeyecek” görüşünü dile getirdi.

FT: AB SERT ÇİZGİSİ TÜRK HÜKÜMETİNİ ÖFKELENDİREBİLİR

Ekonomi gazetesi Financial Times de, “AB, Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde sert çizgisini sürdürüyor” başlıklı haberinde Türkiye’nin AB ile yaşanan krizden çıkmak için yaptığı çabanın geri çevrildiğini yazdı. Gazete “Blokun sert çizgisi, geçen haftaki uzlaşı girişimi nedeniyle ülke içerisinde eleştirilen Türk hükümetini öfkelendirebilir ve hayal kırıklığına uğratabilir” uyarısını yaptı.

LE FIGARO: AVRUPA PSİKODRAMATİK BİR HAFTA YAŞAYACAK

Fransız muhafazakar gazetesi Le Figaro da, AB’nin Türkiye konusunda bölündüğü belirterek “Avrupa, Türk adaylığı konusunda psikodramatik bir hafta yaşamaya hazırlanıyor” yorumunu yaptı. Türkiye’nin yaptığı önerinin Türkiye’yi destekleyenleri güçlendirdiğini ancak yazılı verilmediği için inandırıcılığının azaldığını savundu. Gazete, Türkiye ile AB arasında yeni bir kriz yaşanabileceğini de öne sürdü.

LIBERATION: TÜRKİYE’NİN AB GELECEĞİ RİSKTE

Diğer Fransız gazetesi Liberation da, AB’nin Kıbrıs konusunda Türkiye ile yeni bir krizi önlemeye çalıştığını belirterek Türkiye’nin Ankara Protokolü'nü uygulamaya yanaşmadığını yazdı. İngiltere, İsveç, İtalya ve çoğu Doğu Avrupa ülkesinin Annan Planı’nı Rumların reddettiğini anımsatarak yumuşak bir yaklaşımı istediklerini kaydeden gazete, ancak Rumların, Atina’nın ve Türkiye üyeliğine kuşku ile bakan başkentlerin desteği ile taviz vermeye yanaşmadığına dikkat çekti.