Japonya'da dün başbakanlık görevinden ayrılan Şinzo Abe'nin hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Japon basını, hükümet sözcüsünün açıklamasına göre sadece muayene için hastaneye giden 52 yaşındaki Abe'nin tedavi altına alındığını iddia etti.

Başbakanlık, sadece Abe'nin bedeninin yorgun düşmesi üzerine hastaneye gittiğini açıkladı ve tedavi altına alındığına dair iddiaları doğrulamadı.

Japonya'da skandallarla gözden düşen Abe, siyasi nedenlerle görevinden ayrıldığını açıklamış, ancak basın başbakanın sağlık durumunun kötü olabileceğine işaret etmişti.

Parti yetkililerinin daha önceki açıklamalarında, Abe'nin doktorlar tarafından muayene edildiği, gerekli görülmesi halinde hastaneye kaldırılabileceği belirtilmişti.

Kyodo haber ajansı, Abe'nin kendisini iyi hissetmediğini bildirmiş, ancak hastalık belirtisi hakkında bir bilgi verilmemişti.

BİR SÜRE DAHA HASTANEDE KALACAK
Japonya'da istifasını açıklayan Başbakan Şinzo Abe'nin, stres ve yorgunluk nedeniyle hastaneye kaldırıldığı, bir süre daha hastanede kalacağı bildirildi.
Keio Üniversitesi Hastanesi'nden Doktor Toşifumi Hibi, dün görevinden ayrılacağını açıklayan Abe'nin "karın ağrısı, yorgunluk ve diğer psikolojik stres belirtileri" şikayetlerinin tedavisi amacıyla 3 ya da 4 gün daha hastanede kalacağını söyledi.
Bu arada, Maliye Bakanı Fukuşiro Nukaga, Abe'nin istifasının ardından, Liberal Demokratik Parti Genel Başkanlığına adaylığını koyacağını açıkladı. Eski Başbakan Juniçiro Koizumi'nin ise ısrarlara karşın yeniden aday olmayacağı bildirildi.
Liberal Demokratik Parti'den yapılan açıklamadaysa Abe'nin yerine parti liderliğine geçecek kişi için bir seçim süreci izleneceği belirtildi. Liberal Demokratik Parti, meclisin alt kanadında çoğunluğa sahip olduğu için, parti genel başkanlığına seçilecek kişi başbakanlığı da üstlenecek.hürriyet