ABD'nin FoxNews haber televizyonu, nükleer programından dolayı İran'a karşı uygulanan yaptırım rejiminin başarısızlığa uğradığı yönünde Başkan George W. Bush yönetiminde kanı oluştuğunu ve bu çerçevede İran'ın havadan vurulmasının da içinde yer aldığı askeri seçeneklerkonusunda Washington'da çalışmaların başlatıldığını öne sürdü.

FoxNews, kilit bir gelişme olarak Almanya'nın, İran'a karşı sert ve yeni yaptırımlara katılmayacağını geçen hafta müttefiklerine bildirdiğini ve bu durumun, Bush yönetimince, yaptırımların başarısızlığa uğradığı şeklinde değerlendirildiğini kaydetti.

Bush yönetimi içindeki sertlik yanlısı unsur olan Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin grubuna yakınlığıyla tanınan FoxNews, bu çerçevede İran'ın havadan vurulmasının dahil olduğu askeri seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarının yönetimin çeşitli kademelerinde tartışılmaya başladığını belirtti.

Özellikle tartışılan iki planın, İran'ın havadan vurulması ve bu ülkenin limanlarının bloke edilerek petrol ihracatı yapmasının engellenmesi olduğu kaydedildi.

İran'ın nükleer programına ilişkin krizin diplomatik yöntemlerle çözülmesi girişimi, ABD Dışişleri Bakanlığının üç numaralı ismi Bakan Yardımcısı Nick Burns tarafından geliştirilmiş ve Bakan Condoleezza Rice tarafından da tamamen desteklenmişti. Ancak şimdi sertlik yanlıları görüşünün, Burns'un planına karşı ağırlık kazandığı belirtiliyor.

Kaynak: DHA