20 yılda 20 milyon göçmenAvrupa ülkeleri ABD ve Asya ile rekabet edebilmek için çareyi göçmenlerde buldu.

13.09.2007 13:53 Financial Times'ta yer alan habere göre, AB Adalet Komisyonu üyesi Franco Frattini yarın Lizbon'da yapılacak toplantıda birliğin ilgili bakanlarına Avrupa'nın bariyerleri aralamasının ve güvenli geçiş yolları yaratmasının gerekliliklerini anlatacak.

Frattini, "Göç bir tehdit değildir, iyi yönetildiğinde bir zenginleşme yoludur ve günümüz dünyasının kaçınılmaz bir olgusudur" ifadelerini kullanacak.

Vasıfsız işçilerin yüzde 85'i Avrupa ülkelerine göç ederken, ABD'de bu oran yalnızca yüzde 5. Vasıflı işçi göçü ABD'de yüzde 55 iken, Avrupa'da yüzde 5 seviyesinde kalıyor. İtalyanlar, bu oranların terse çevrilmesi gerektiğini düşünüyor. Frattini ise Avrupa'nın her kesimden insana ihtiyacı olduğunu dile getiriyor.

YEŞİL KARTA KARŞI MAVİ KART
Almanya, İtalya ve Macaristan'ın yaşlanan nüfusları nedeniyle en fazla göçe ihtiyaç duyan ülkeler olduğunun altını çizen Frattini, önümüzdeki ay Avrupa'da 'mavi kart' uygulamasına geçileceğini ve bu şekilde ABD'nin 'yeşil kart'ı ile rekabet edileceğini kaydetti. Vasıflı işçiler bu karta iki yıl süreliğine başvurabilecek, ancak süre uzatılabilecek. Beş yıl boyunca bir AB ülkesinde kalanlara ise vatandaşlık hakı tanınacak.

Öte yandan komisyon, yeni bir uygulamaya daha hazırlanıyor. Buna göre bazı Afrika ülkelerinde göçmenlik için merkezler kurulacak ve isteyenler bu merkezler vasıtasıyla Avrupa'daki işler için başvurabilecek. Merkezlerin ilki Mali'de açılacak.

haberturk alintidir