Iraklı Kürt liderlerden PKK'ya açık mesaj: Demokrasiyi ve Kürtlerin haklarını vuruyorsunuz

Kürt liderler Celal Talabani (sağda) ile Mesud Barzani, PKK'ya açık mesaj verdi.Irak'ın Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Celal Talabani, "Türkiye'deki saldırılarınız demokrasiyi ve Kürt halkının haklarını vuruyor." diyerek PKK'yı silah bırakmaya çağırdı. IKDP lideri Barzani de PKK'dan Kuzey Irak'ı terk etmesini istedi.

Iraklı Kürt liderler Celal Talabani ve Mesud Barzani, Türkiye'de kanlı saldırılarını sürdüren terör örgütü PKK'ya silahları bırakması mesajı verdi. Kürt liderler, "PKK'nın Türkiye'de yürüttüğü saldırıların demokrasiyi ve Kürtlerin haklarını hedef aldığı" uyarısında bulundu. Akşam gazetesinin köşe yazarı Hüsnü Mahalli'ye konuşan Irak'ın Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Celal Talabani, "Türkiye demokrasisi Kürtlere çok önemli fırsatlar sunuyor. Kürtler kendi vekillerini Meclis'e gönderiyor. Kürtlerin partileri ve basın-yayın organları var. Yeni anayasa onlara çok daha geniş haklar tanıyacak. İşte bu nedenle AK Parti hükümetine ve dolayısıyla Türk devletine savaş açmak, aynı zamanda demokrasiye hatta Kürt halkının haklarına savaş açmak demektir." dedi.
Kürtlerin çıkarları demokraside

Türkiye'deki Kürtlerin artık silahlı mücadeleden bıktığını ifade eden Talabani, "Çünkü bu savaş onlara yalnızca yıkıntı, göç ve ölüm getirdi. Yerlerinden, yurtlarından oldular. Oysa AKP politikaları onlara umut verdi. İşte bu nedenle Kürtler Diyarbakır'da bile AKP'yi tercih ederek DTP'den 4 ve AKP'den 8 milletvekili seçti. Bana göre bölgede gelecek AK Parti'nindir." diye konuştu. Kürt halkının çıkarının demokraside olduğunu ifade eden Talabani şöyle devam etti: "Biz Iraklıların çıkarı, Türkiye'deki demokrasinin gelişmesindedir. Böyle bir Türkiye ile sorunlar çok daha kolay çözülür. Şimdi bakın, Türkiye'de demokrasiye düşman olanlar aslında Kürt halkına düşman olanlardır. İşte bu nedenle Kürt hareketinin önderleri çağın gereklerine göre davranmalı ve Türkiye'deki demokratik sürece katkıda bulunmalıdır." Talabani, Türkiye'deki Kürt siyasi önderlerinin bunu çok iyi kavradığına inandığını; ancak 'hareket serbestliklerinin' olmadığını da dile getirerek, PKK'nın baskısına gönderme yaptı.
Bağımsız Kürt devleti imkânsız

Talabani, Kuzey Irak'ta yuvalanan terör örgütü PKK'ya karşı alacakları tedbirleri ise şöyle sıraladı: "Öncelikle siyasal çağrılarımızı sürdüreceğiz. Sonra medya üzerinden onları sıkıştıracağız. Unutmamak gerekir ki Irak anayasası yabancı terör örgütlerinin Irak topraklarında barınmasına izin vermiyor. Bu nedenle Irak hükümeti güçlü bir konuma geldiği anda anayasanın gereğini yapacaktır." Talabani, mevcut şartlarda PKK ve PJAK'a silahlı müdahalede bulunacak durumlarının olmadığını; bunu Başbakan Tayyip Erdoğan'a da ilettiklerini söyledi.
Irak'ta bağımsız Kürt devleti kurulması konusuna da değinen Celal Talabani, bunun imkânsız olduğunu söyledi. Kürt lider, "Irak'ta bağımsız bir Kürt devletinin kurulması siyasi, coğrafi, ekonomik ve sosyal olarak mümkün değil. Böyle bir bağımsızlığı savunan Kürtlere ben hep şunu söylerim: Diyelim ki biz bağımsız Kürt devletini ilan ettik ve Suriye, İran, Irak ve Türkiye bize savaş ilan etmeyip yalnızca ambargo uyguladılar. Bu durumda nasıl yaşayacağız? Dışarıya nasıl gideceğiz? İthalat ve ihracatımızı nasıl yapacağız? Ayrıca Kürt toplumu henüz bir Kürt devletini yürütecek durumda değil. Bağdat'taki merkezî hükümet bize parasal yardımı keserse nasıl yaşayacağız?" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı olduktan sonra Suriye ve İran'ı ziyaret ettiğini belirten Talabani, Türkiye'den davet almadığını, Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra davet edilmesi halinde gecikmeden geleceğini de sözlerine ekledi.

Barzani: PKK bizim için de sıkıntı Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinin başkanı ve Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani de terör örgütü PKK'nın kendileri için de sıkıntı olduğunu söyledi. Barzani, "Kendi topraklarımızın komşu ülkelere karşı kullanılmasına kesinlikle karşıyız ve buna izin vermeyeceğiz. Bu tavrımızı açık bir dille ve kesin ifadelerle PKK'lılara söyledik." dedi. 22 Temmuz genel seçimlerinden sonra Türkiye ile ilişkilerinin her alanda gelişmesini ve geçmişteki tüm olumsuzluklardan kurtulmasını umduklarını da dile getiren Barzani, "Unutmamak gerekir ki tüm sorunlara rağmen Türk firmalarının bölgemizdeki yatırımları ve ekonomik faaliyetleri hiç durmadı, tersine hep gelişti." dedi. IKDP lideri, partisiyle Türkiye arasındaki gerginliğin artık bittiğini umduğunu ifade ederek, "Kendi tarafımızdan bunun için özel bir çaba içinde olacağız. Gerginlik hiç kimsenin yararına değil. Türkiye ile dostluk ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz ve bu ülkenin önemini biliyoruz." diye konuştu. Irak'ta federal yapı dışındaki hiçbir formülün işe yaramadığını dile getiren Barzani, Kürt federe bölgesinin Suriye, Türkiye ve İran için bir tehlike oluşturmadığını söyledi. Barzani, "Kürt Federe Bölgesi Başkanı olarak Iran'tan bir davet aldım. Ama Suriye ve Türkiye henüz böyle bir davette bulunmadı. Beni Kürt Federe Bölgesi başkanı olarak davet etmeyen bir ülkeye gitmeyi ise hiç düşünmüyorum." diye ekledi. Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği yöneticilerinden Azad Jundiani de partinin resmi sitesinde, PKK ve PJAK üyelerinin, İran-Irak ve Irak-Türkiye sınırında veya Türkiye içerisindeki eylemlerinin, Kürt bölgesinin başarılarına zarar vereceği uyarısında bulundu.


zaman
alintidir..