Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, masonik ürün satmaya karar verdi. Masonik madalyalar, takılar, şamdanlar ve kişisel eşyalar yakında satışa sunulacak


Son yıllarda kapalı kapılar ardından çıkma eğilimi gösteren Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, masonik ürün satacak. Loca yetkilileri, yakında bizzat Büyük Loca merkezi ve bağlı “vadilerde” masonik ürünlerin satışına başlanacağını, ayrıca bu konuda locanın resmi internet sitesinde bir de sanal market kurulacağını belirtti. Satışa sunulacak ürünler arasında sembolik malalar (mala lotu amblemleri), 33. derece beratları, masonik madalyalar, takılar, şamdanlar, kişisel eşyalar ve dekoratif ev eşyaları bulunuyor.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın aldığı bu kararla eğitimli genç ve orta yaş şehirli kesimde mason modası yaratmak istediği yorumu yapılıyor.

İNTERNETTE SATILACAK

Locanın derece bakımından farklı olan üyelerine her derece alışlarında takdim edilen bir takım kolye ve nişanlar da dahil olmak üzere, çok sayıda masonik ürün satışa sunulacak.

Bu ticari faaliyet için hem loca merkezlerinde hem de sanal alemde kurulacak reyonlarda masonik ev eşyalarından, günlük kullanıma uygun kişisel takılara kadar geniş bir ürün yelpazesine yer verilecek. Locadan ve internet sitesinden yapılacak satışlara ek olarak bazı moda merkezlerinde masonik ürün reyonlarının açılması da gündemde.

ORİJİNALLER DE OLACAK

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar 33. Derece Beratı ile eski tarihlere ait Royal Arch Masonları Büyük Üstadlık Beratı'nın tıpkı basımları satışa sunulacak ürünler arasında.

Söz konusu ürünler hem orijinal, hem kopya olarak satışa sunulacak. Ancak antika değeri taşıyan ürünlerin yeniden imal edilmiş tıpkı basımları satılacak. Egzotik ev eşyaları ve günlük kişisel kullanıma uygun takı çeşitlerinin bolca üretileceği ve çok yakın bir zamanda ilk önce locanın resmi internet sitesinde sergilenip, sonra da satışa çıkartılacağı öğrenildi.

Yeni yönetim dışa açılıyor

Locanın önceki Büyük Üstad'ı Kaya Paşakay'ın başlattığı yenilikler, Paşakay'ın desteklediği yeni yönetimce de sürdürülüyor. Locanın aktüel konularla içli dışlı olma eğilimi devam ederken, buna paralel olarak kamuoyunda masonlarla ilgili giz perdesinin de aralanması amaçlanıyor. Paşakay, masonları ilk dışa açan, faaliyetleri sadece masonlar arasında değil, kamuoyunda da ilgiyle izlenen bir kişi haline geldikten sonra, siyasi konularda da eskiye oranla daha açıktan tavırlar almaya başlamıştı.

yeni şafak


bu masonik sembollerin (takıların) neye benzediğini merak ediyorsanız...yahudi dini sembollerine göz atmanızda yarar var...bilgi insanı şerden koruyan en büyük öğretidir...