Tüm çevre felaketlerine rağmen Marmara Denizi'nin halen yaşadığına dikkat çekmek için her yıl düzenlenen "Yaşayan Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali" sona erdi. Türkiye'nin ilk sualtı basın toplantısının da yapıldığı festival boyunca dalgıçlar, Marmara Denizi'nde tüm kirlenmeye rağmen halen canlıların yaşadığını çektikleri fotoğraflarla kanıtladı.

Türkiye denizlerinin kirletilmemesi ve sualtı yaşamının canlanması için çektiği belgesellerle tanınan ve geçen şubat ayında hayatını kaybeden "Deniz Şövalyesi" Haluk Cecan'a adanan 2007 Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali, birbirinden ilginç fotoğraf ve görüntülerle sona erdi. Caddebostan Balıkadamlar Spor Kulübü tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen yarışmaya, çeşitli ülkelerden 50 deniz gönüllüsü katıldı.

Haluk Cecan Özel Ödülü

Marmara Denizi'nin tüm özelliklerini barındıran Yassıada açıklarında yapılan dalışlardan elde edilen görüntüler, jüri tarafından değerlendirildi. Yarışmada "dijital portfolyo"da Palbiani Denis, "yakın çekim"de Orhan Aytür, "geniş açı"da Serdar Çelikdemir, "balık" kategorisinde Erhan Öztürk birinci olurken, "Haluk Cecan Özel Ödülü"nü Hollandalı Danny van Belle kazandı.

"En iyi ulusal film ödülü"nü ise gazeteci Soner Abacı, Mustafa Sarıipek, Ahmet Kılınç ve Yener Çeltikçi'nin çektiği ve Türkiye'deki deniz kaplumbağalarının yaşamını konu alan "Bir Çift Minik Yüzgeç" isimli kısa film aldı.

Denizi kirletmeyin mesajı

Marmara Denizi'nde insansal atıkların yaşattığı çevresel felaketlere rağmen halen pek çok canlının var olduğunu kanıtlayan festivalde, denizlerin kirletilmemesi için mesaj verildi. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı İnkılap Obruk, şöyle dedi:
"Eşsiz güzelliklere sahip olan 8 bin 700 kilometre kıyı şeridimiz var. Değerlendiremediğimiz gibi bir de kirleterek canlıları yok ediyoruz. Pek çok ülkenin sahip olamadığı denizlerimizi temiz tutmalıyız."


İNTERNETHABER