Kimse "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" Dedirtemez

Bağımsız milletvekili Ufuk Uras'ın eşi dansçı Zeynep Tanbay: "Artık kimse bana, "Ne mutlu Türk'üm diyene" dedirtemez"
(Yasemin Yurtman / Tempo)
Zeynep Tanbay, yıllarca ABD'de yaşadı, uluslararası gösterilerde sahneye çıktı ve 1998'de oğlunun doğumunun (Amerikalı eşinden) ardından Türkiye'ye döndü...

Yaklaşık 7 yıldır Ufuk Uras'la birlikte yaşıyor. Seçimler sonrası, kendi deyimiyle 'prosedür' gereği evlenmiş. Türkiye'ye geldiği anda kendini sivil politikanın içinde bulan Tanbay, F tipi cezaevleri, AKM'yi yıkma tartışmaları, Hrant Dink cinayeti için yapılan eylemlere katılmış.

Bir yerde, "Bu ülkede ne Kürt, ne Türk, ne Ermeni olmak zor. Bu ülkede en çok 'başarılı' olmak zor demişsiniz!

Türkiye'de azınlık olmanın ne kadar zor bir şey olduğu tartışılmaz bir şey. Onların yaşadıklarını her gün iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Hem Türkiye vatandaşı olup, mesleğinizi iyi yapmak da azınlık olmanızı sağlıyor bence. Orhan Pamuk'u düşünün. Dünyada, Nobel ödülü almış, ülkesinde bu kadar tartışılan, itilen bir başka yazar var mı sizce?

Siz kendinizi çok başarılı mı buluyorsunuz?

Kendimi başarılı buluyorum diyemem. Sadece çocukluğumdan beri en sevdiğim işi yapıyorum; dans ediyorum.

...........................

"Ufuk milletvekili olunca evlendik"

Ufuk Uras'ın hayat arkadaşısınız değil mi?

Ufuk Uras'ın eşiyim.

Evlendiniz mi?

Evet. Seçimden hemen sonra. Bir prosedür olarak yapmamız gerekiyordu. Sonuçta Ufuk milletvekili oldu.

Bundan mutsuz olmuş gibisiniz?

Aksine. Gayet mutluyum.

........................................

Yeni anayasada laiklik ilkesinin kaldırılacağı söyleniyor. Memnun musunuz?

İnsanlar sabırsız ve paranoyak davranıyor, diye düşünüyorum. Şurası böyle olsun, olmasın diye elbette konuşulacaktır. AKP'liler İslamcı diye önyargılı bir tutum var. Bunları yıkmak gerekiyor. ben AKP'ye oyumu vermem. Kendine muhafazakar diyen bir bir partiye oy verme şansım hiç yok. Ama tartışmayı da acayip buluyorum. O sistemin içinde, Cumhurbaşkanlığı için elbette aralarından birini çıkaracaklardı. CHP iktidarda olsa, o da aynısını yapacaktı. Karşı olduğum birşey daha var. O da Cumhurbaşkanı eşinin türbanı. İnsan 'eşi türban takıyor' diye nasıl suçlanır, anlamıyorum. Ayrıca senelerce Dışişleri Bakanlığı yapmış birinin Cumhurbaşkanı olmasını herkes ister.

Sivil anayasa türbanın üniversitelere girmesine izin veriyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnsanın sadece türbanına bakıp önyargılı bir tutum içine girmesini de anlamıyorum. Bir şeye inanır, inanmaz, takar, takmaz. Anayasanın değişmesinden dolayı mutluyum. Özgürlükten yanayız biz. 301'in kaldırılmasını istiyorsak, türbanın serbest bırakılmasını da istemeliyiz.

Ankara'ya yerleşmeyi düşünüyor musunuz?

Hayır. Gitmeyi de düşünmüyorum.

O zaman eşinizle az görüşüyorsunuz!

Ufuk Uras da Ankara'da sürekli kalmama kararı aldı. Gidip gelmek suretiyle İstanbul'daki hayatını sürdürüyor.

Bir sanatçı eşi olarak Ufuk Uras, sanatın ve sanatçıların yaşadığı sorunlarla ilgili ne yapmayı planlıyor?

Ufuk seçildiği zaman ondan üç şey diledim. Ve bu üç isteğin arasında hiç sanat yoktu.

Neydi onlar?

Hrant Dink için yeni bir komisyon kurulması. İkincisi, Kızıltepe'de öldürülen Uğur Kaymaz'ın katillerinin tutuklanması için yargı yolunun açılması. Üçüncü isteğim, polise verilen hakların geri alınmasıydı. Polisle ilişkinizin, bu kadar güvensizlik üzerine kurulduğu başka bir sistem yok. Kafamda 'her polis kötüdür' diye bir imaj var ve bunun çok acil değişmesi gerektiğine inanıyorum. Meclis kurulduktan sonra da isteklerim oldu. Mesela 'solcu' diye bildiğimiz Ertuğrul Günay, Kültür Bakanı seçildikten sonra Antalya'daki heykel tartışmalarında çekimser kalmayı seçti. Sonra dedik ki, meğerse en iyi Kültür Bakanı uyuyanıymış. Atilla Koç bir kere uyanmış, onda da AKM'yi yıkmaya kalkmıştı.

Sorunların bu kadar içinde olmak, fazlaca sorgulamayı da beraberinde mi getiriyor? Bu mutsuz etse gerek...

1999'dan beri F tipi cezaevleriyle başlayarak, insan hak ve özgürlükleriyle ilgili hemen her mitinge katıldım. Meclis'e de girdik. Fakat bu bile umut beslememizi sağlamadı. Bu yüzden artık kimse bana, "Ne mutlu Türk'üm diyene" dedirtemez. Demeyen de vatan haini sayılamaz artık...