Myanmar'da 10 bin Budist rahip, Mandalay kentinde protesto yürüyüşe başladı. Mandalay'daki çeşitli manastırlardan rahipler yürüyüşe geçerken, Yangon kentinde de bin kadar rahip kent merkezine yürümek üzere Shwedagon manastırında toplandı.

Rahiplerin protestosu beşinci güne girerken, hükümet karşıtı gösterilerin hükümetin olağanüstü durum ilan etmesiyle sonuçlanacağı söylentileri dolaşıyor.
Ancak dün Enformasyon Bakanı Ye Htut, böyle bir niyetleri olmadığını, hükümetin sorunu barışçıl yöntemlerle çözmeye çalışacağını söyledi. Rahipler, 5 Eylülde Pokkoku'daki gösteride kendilerine kötü muamele edilmesine karşı hükümete özür dilemesi için verdikleri sürenin pazartesi dolması üzerine salı günü yürüyüşlere başlamıştı.
Hükümet ise Pakkoku'da meydana gelen olaylardaki müdahalesini kabul etmeyerek, demokrasi yanlısı eylemcileri, protestoları, rahipleri ve diğerlerini 1988'dekine benzer bir isyana kışkırtmak için kullanmakla suçluyor.
Gösterilerin, 1996'da kuvvet kullanarak bastırılan öğrenci gösterilerinden bu yana cuntaya en büyük meydan okuma olduğu belirtiliyor.
Yetkililer, bir ay önce yakıt fiyatlarının artmasına karşı başlayan gösterilerde onlarca kişiyi gözaltına aldı. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, gösterileri takip eden yerel gazetecilerin tartaklandığını ve kameralarına el konulduğunu, protestolarla ilgili haberlerin sansürlendiğini bildirmişti.
(aa)