Türk usulü’ sınav hazırlığıİngiltere’de Nisan 2007’den bu yana uygulanan vatandaşlık testini geçmek isteyen Türkler için sınav kitapçığının Türkçesi çıktı.

24.09.2007 05:48 Türkler soruların içindeki kelimelere göre şıkları ezberleyip tek kelime İngilizce bilmeden sınavı geçerek vatandaşlığa kavuşuyor.
İngiltere İçişleri Bakanlığının İngiliz vatandaşı olmak isteyenleri İngiltere’deki yaşamla ilgili İngizce yazılı sınava tabi tutması en çok vatandaşlık kuyruğunda bekleyen Türkleri etkiledi. 6 ay öncesine kadar Kraliçeya bağlılık yeminine ’Yes’diyerek İngiliz vatandaşı olan göçmenler kendilerini talihli sayıyorlar. Çünkü sınavın uygulamaya başlandığı Nisan 2007 yılından sonra İngiliz vatandaşlığına kabul edilen Türkler’in sayısında yüzde 70 düşüş kaydedildi. Nedeni ise kaçak yollarlarla ilticacı olarak İngiltere’ye gelip oturma izni alanların çoğunun 5-6 yıldır İngiltere’de yaşamalarına rağmen Türkçe ve Kürtçe dışında tek kelime İngilizce bilmemeleri...
24 soru için 45 dakikanın verildiği ve geçmek için yüzde 75 doğru cevabın gerektiği sınav için uygulamaya göre göçmenlik başvurusu yapmak isteyen kişi İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 6 sterlinden (12 dolar) satılan kitaplardan satın alıyor. Sınav da zaten bu kitapta yer alan bilgilerle alakalı sorularla yapılıyor. Yani Türkiye’deki eski ehliyet sınavı sistemi gibi.
İngilizce okuyup yazmayı bilmeyen Türkler ise bu kitaptan hiçbir şey anlamıyor. Ancak İngilizler istediği kadar vatandaş olmayı sınırlasın “işini bilen” Türkler için her engeli aşmanın yolları var. İngilizce bilmeyip göçmen olmak isteyen Türkler için Londra’da sınav sorularının 30 sterline (60 dolar) satılan Türkçe çevirisi peynir ekmek gibi satılıyor. Türkçe kitapta soruların ne manaya geldiği, cevabın hangi şıkta olduğu gibi hayati veriler yer alıyor. “Sorulardaki en belirgin kelimeleri ezberleyip şıkları da buna göre akılda tutarak sınavı geçmenin çok kolay olduğu” gibi tüyolar da kitabın satıcıları tarafından kitabı alan potansiyel göçmenlere tüyo olarak aktarılıyor.
Tüm bu kolaylıklara rağmen sınavı geçemeyenler için herşey bitmiş sayılmıyor. Kuzey Londra’da 700 sterline (1400 dolar) Türkler’in yerine sınava giren bir yasadışı şebeke oluştu bile. İngiliz pasaportun evinize kadar getirilmesini istiyorsanız fiyat: 2000 sterlin. (4 bin dolar)

GEÇEMEYEN 7 AY BEKLİYOR
Sınavı geçemeyenler bir daha girebilmek için en az 7 ay beklemek zorunda. Sınavı geçemeyen kişi kesinlikle göçmen başvurusu yapamıyor. 2006 yılında İngiltere’ye vatandaşlık için başvuru yapan 2340 Türk’ten sadece 374’üne İngiliz pasaportu verildi.

İŞTE ÖRNEKLER
SORU: İskoçya Parlamentosu’nun kurulmasını sağlayan referandum İskoçya’da hangi yıl yapıldı?
Şıklar: 1998, 1997, 1989, 1979
Tüyo: İskoçya’nın İngilizce karşılığı “Scotland”. Doğru cevap ikinci sırada olan 1997.
SORU: Noel günü için aşağıdaki seçeneklerden hangi üçü doğrudur?
Tüyo: Noel’in İngilizcesi Christmas. İlk seçenek dışındaki diğer üç cevap doğru.
SORU: İngiltere’de nerede olursanız olun kıyıdan 75 milden daha uzakta olamazsınız.
Tüyo: 75’i görünce “True” yani “doğru”yu işaretle.
Vatan alintidir