+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

CIA Yöneticisinden Flaş PKK İtirafı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  CIA Yöneticisinden Flaş PKK İtirafı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  eylem CIA Yöneticisinden Flaş PKK İtirafı

  CIA Yöneticisinden Flaş PKK İtirafı  Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) eski yöneticilerinden Robert Baer, PKK'nın PEJAK kanadının nasıl ve niçin desteklendiğini anlattı.
  Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) eski yöneticilerinden Robert Baer, terör örgütü PKK'nın İran kanadı PJAK'ın Tahran'a karşı mücadele etmesi için ABD tarafından desteklendiği yolundaki haberleri doğruladı.

  PEJAK Özel Sektör eliyle destekleniyor

  Washington'daki şahinler ekibinin İran'ın istikrarsızlaştırılması için PJAK'ı aktif olarak desteklediğini anlatan Baer, desteğin bölgedeki özel güvenlik şirketleri üzerinden verildiğini söyledi. Bu durumun terörle mücadele kampanyası yürüten Bush yönetimi açısından ciddi bir çelişki olduğunu ifade eden Baer, "Fakat Washington'daki yeni muhafazakârlar Kürtlerin İran'da gerçekten devrim yapacağına inanıyor." dedi. Terör örgütü PKK'nın bir uzantısı olan PJAK, İran'da yaşayan Kürtleri ayaklanmaya teşvik ediyor. Son iki yılda saldırılarını artıran örgütün ABD ve İsrail gizli servisleri tarafından desteklendiği ileri sürülüyordu. CIA'da 23 yıl boyunca önemli görevler üstlenen Baer, Zaman'ın konuya ilişkin sorularını cevaplandırdı.

  Görevi gereği uzun yıllar Ortadoğu ve Orta Asya'da bulunan Baer, Mart 1995'te Saddam Hüseyin'i devirmek için Irak Ulusal Meclisi Başkanı Ahmed Çelebi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani'nin dahil olduğu CIA tarafından desteklenen bir darbenin de organizatörlüğünü yaptı. Irak'ın kuzeyindeki Zaho ve Selahaddin kentindeki iki CIA istasyonunu yöneten Baer, CIA peşmergeleri olarak bilinen Kürtleri de yanına alarak bölgeden ayrılmıştı.

  Mossad da Kuzey Irak'ta çalışıyor

  Bu dönemde bölgede etkin şekilde faaliyet gösteren bir diğer gizli servisin MOSSAD olduğunu anlatan Baer, "Bölgede kendisini Amerikalı olarak tanıtan birçok kişi vardı; fakat gerçek Amerikalılar bizdik. Dolayısıyla geriye kalanların büyük bir bölümünün MOSSAD'dan olduğu aşikârdı." diye konuştu.

  Kuzey Irak'taki faaliyetlerinin Türk istihbarat birimleri tarafından da yakından izlendiğini söyleyen eski ajan, Türklerin kendisine müdahalede bulunmadığını anlattı. Ankara'daki karar vericilerin ABD'nin Irak meselesine bakışı konusunda ciddi endişeleri olduğunu ifade eden Baer, bu nedenle gerek Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gerekse diğer istihbarat birimlerinin kendileriyle bilgi paylaşımına gitmediğini savundu. MİT'in Irak ve İran'da etkili olduğunu düşündüğünü dile getiren eski ajan, "Türkler ABD'nin Irak konusundaki niyetinden her zaman şüphe ettikleri için elde ettikleri bilgileri bizimle paylaşmadı. Fakat benim tahminim Türk gizli servisinin bölgede oldukça iyi olduğu yönünde." değerlendirmesinde bulundu. Baer'in kaleme aldığı "See No Evil" isimli kitap Hollywood tarafından 'Syriana' adıyla beyaz perdeye aktarılmıştı. ABD petrol şirketleri, istihbarat örgütleri ve hükümetler arasındaki ilişkileri konu alan "Syriana" filmi, gösterildiği dönemde büyük yankı uyandırmıştı. Petrol şirketlerinin Washington'ın dış politikasında belirleyici roller üstlendiğini dile getiren Baer, Irak'ın işgal edilmesinin altında yatan nedenin de terörle mücadele olmadığına inanıyor. Eski ajan, "Amerika için petrol her zaman çok önemlidir. Irak, İran, Suudi Arabistan... Petrol kimdeyse ABD orayla ilgilidir." değerlendirmesinde bulundu.

  Görevinden 1997'de ayrılan Baer, 11 Mart 1998'de CIA tarafından Üstün Hizmet Madalyası'yla ödüllendirildi. CIA ajanı Robert Baer'in görevden ayrılmasının arkasında, Türkiye'deki önemli siyasilerin de içinde olduğu öne sürülen bir yolsuzluk skandalını ortaya çıkarmasının ardından yaşanan gelişmelerin yattığı öne sürülmüştü.

  aktif haber

 2. #2
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı

  ya Bunlara Kalleş Dersem Agir Bir Laf Soylemiş Olmam Demi

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 11-30-2009, 01:10
 2. Flaş Flaş Flaş Aragones İstifa Etti!
  By volkanixx in forum Fenerbahce
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04-01-2009, 16:16
 3. Flaş Flaş Kadınların Hain Planı !!!!!!!
  By KOSOVALI in forum Komik Resimler
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 01-16-2009, 18:31
 4. Flaş! Flaş! Flaş!Rutkay Aziz de Diziden Ayrılıyor
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-05-2008, 16:17
 5. Flaş Flaş: 2009 UEFA finali Saracoğlu'nda!
  By Baktabul in forum Fenerbahce
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 02-03-2007, 12:20

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0