+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Avrupa'da Cami Kavgası Büyüyor...

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Avrupa'da Cami Kavgası Büyüyor... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  eylem Avrupa'da Cami Kavgası Büyüyor...
  Avrupa'da Cami Kavgası Büyüyor
  Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde devam eden cami inşaatları sağcılarla solcuları karşı karşıya getirdi.
  Avrupa’da İsviçre, Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, İtalya ve Yunanistan’da devam eden cami tartışmaları sonunda çatışmaya dönüştü. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da cami inşasına destek veren solcularla ırkçılar çatıştı. Polis iki grubu zor ayırdı...

  Avrupa, özellikle radikal İslam’ın güçlenmesi ve El Kaide’nin eylemlerinin sıklaşması sonrasında “cami paradoksunu” yaşamaya başladı. Hemen tüm AB ülkelerinde yeni inşa edilecek camilere yönelik protestolar baş gösterd . Özellikle Almanya’nın Köln kentine inşa edilmesi planlanan cami ülke genelinde protesto eylemlerine sahne oluyor. Londra’ya cami yapılacağına yönelik “söylenti” bile İngilizler’i ayağa kaldırmaya yetti. İtalya Senato Başkan yardımcısının Bologna’da cami inşa edilecek olan alanda domuzlarla eylem yapma fikri ise yaklaşan çatışmasının ilk sinyalini verdi.

  3 KİŞİ YARALANDI POLİS ZOR AYIRDI
  Ve sonunda ilk ciddi olay dün Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yaşandı. Başkente yapılması planlanan caminin inşaat bölgesinde yer alan bir askeri anıtın yerinin değiştirilmesine karar verilmesi ülkedeki aşırı sağcıları ayaklandırdı. Anıtın kaldırılmasını protesto eden grup cami alanında eylem düzenlemek isteyince karşılarında cami projesine destek veren sol parti taraftarlarını buldu. İki grup arasında önce laf dalaşı şeklinde başlayan kavga çatışmaya dönüşünce polis müdahale ederek grupları ayırmak zorunda kaldı. Çatışmalarda 3 kişinin yaralandığı açıklandı.  OLAYLAR BU NOKTAYA NASIL GELDİ?

  Kıvılcımı Köln çaktı

  ALMANYA: Köln kentine inşa edilecek olan cami için belediye meclisinden Köln Katedrali’ne 3 kilometre uzaklıktaki işçi mahallesinde bir bölgede inşaat izni alındı. Proje için bir Alman mimarla anlaşıldı. Aşırı sağcı Pro Köln ve Yahudi Alman yazar Ralph Giordano, “Cami, ülkemizin sinsice İslamlaştırılmasının bir ifadesidir” diyerek camiye karşı çıktı. Köln Belediye Başkanı projeyi desteklese de daha iki hafta önce kentte cami karşıtı yürüyüş gerçekleşti. Yapımına sonbaharda başlanacak cami 15 milyon euro’ya mal olacak. 2009’da tamamlanması planlanan caminin minarelerinin boyu 50 metreyi geçecek. İktidardaki Hıristiyan Demokratlar’ın seçim ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi lideri Edmund Stoiber, “ Müslümanlar’a karşı hoşgörülüyüz ama camilerin boyutu kiliselerden büyük olmamalı” diyerek tartışmaya yeni bir boyut kattı.


  ‘Domuzları alıp camiye gelin’

  İTALYA: Bologna kentine inşa edilmesi planlanan camiye en büyük tepkiyi İtalya Senato Başkan yardımcısı Roberto Calderoli gösterdi. Ramazan’ın ilk gününde Müslümanları çileden çıkaracak bir açıklama yaparak, inşaat alanında bir ’domuz günü’organize edeceğini söyledi. Tüm İtalyanlardan domuzlarını alıp caminin yapılacağı araziye gelmelerini ve burayı ’kirletmelerini’isteyen Calderoli, “Ben de domuzumla birlikte orda olacağım. Hatta orada domuz yemeyenleri anlamadığımı göstermek için koca bir tabak dolusu domuz pirzolasını mideme indireceğim” dedi. Aralık 2006’da da Toscana’daki bir cami inşaatına domuz başı atılmıştı.


  Londra’da hayali inşaat

  İNGİLTERE: Her şey, 2012 yılında Londra’da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları için başkente inşa edilecek 200 milyon dolarlık bir mega-cami projesine ilişkin spekülasyonların internette yayılmasıyla başladı. Tamamen hayali proje, e-postalar aracılığıyla binlerce İngiliz’e ulaşınca internette cami aleyhinde kampanya başlatıldı. Ardından İngiltere Başbakanlığı’nın resmi sitesine caminin yapımının engellenmesi için bir dilekçe verildi. Kampanya birkaç gün içinde o kadar büyüdü ki tam 300 bin İngiliz dilekçeye imza koydu. Hem başbakanlık hem de Londra Belediyesi bir açıklama yayınlayarak, “Bu dedikodu nasıl yayıldı bilmiyoruz ama Londra’da yeni bir cami yapılmasına yönelik hiçbir plan yok” dedi.


  ‘Minare yapımı yasaklansın’

  İSVİÇRE: İsviçre’de aşırı sağcı iki parti ülkede minare yapımının yasaklanması için imza kampanyası başlattı. Minarelerin ’tehditkar bir gücün sembolü’olduğunu savunan iki parti 100 bin imza toplayabilirse bu teklif referanduma sunulacak.

  FRANSA: Fransa’nın Paris’ten sonra en büyük kenti olan Marsilya’da belediye, kentteki Müslümanlar tarafından inşa edilmek istenen cami projesine izin verdi. Ancak aşırı sağcılar Marsilya’da yaşayan her 5 kişiden sadece birinin Müslüman olduğu gerekçesiyle cami projesinin iptali için mahkemeye başvurdu. Belediye Başkanı Jean-Claude Gaudin “200 bin Müslüman’ın yaşadığı kentimizde cami inşaatına izin vermek Cumhuriyet değerlerindendir” dedi.


  ‘Atina İslam ülkesi olur’

  YUNANİSTAN: AB’nin camisiz tek başkenti olan Atina’da cami inşası Arap saçına döndü. Yunan Kilisesi buraya cami inşasına sert bir şekilde karşı çıkıyor. Gerekçesi ise caminin olası proje bölgesinin Atina Havalimanı’nın tam karşısında olması... Kilise, “Uçaktan inenler cami minarelerini görüp burayı İslam ülkesi zanneder” diyor. Ayrıca bölgelerinde cami istemeyen Peania halkı da imza toplayarak projeye karşı çıkıyor.

  AVUSTURYA: Avusturya Türk İslam Federasyonu’nun binasını yenileme izni istemesi bile Viyana’da protestolara yol açtı. Aralarında Neo-Naziler’in de bulunduğu 700 kişilik bir grup “Minare istemiyoruz” pankartları açarak yürüyüş yaptı. 200 kişilik Sosyalist grup ise karşı yürüyüş yaparak cami inşasına destek verdi.

  aktif haber

 2. #2
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı

  Onlar Cami Acilmasin Diye Yapmadiklari Sey Yok Bizde ülkemizde Kiliseler Acalim En Basit örnek Van Gölünün Ortasinda Ve Simdi Kilise Olan Akdamar

 3. #3
  Demirbaş jasmine88 İnsan Üstu Bir Güce Sahip jasmine88 İnsan Üstu Bir Güce Sahip jasmine88 İnsan Üstu Bir Güce Sahip jasmine88 İnsan Üstu Bir Güce Sahip jasmine88 İnsan Üstu Bir Güce Sahip jasmine88 İnsan Üstu Bir Güce Sahip jasmine88 İnsan Üstu Bir Güce Sahip jasmine88 İnsan Üstu Bir Güce Sahip jasmine88 İnsan Üstu Bir Güce Sahip jasmine88 İnsan Üstu Bir Güce Sahip jasmine88 İnsan Üstu Bir Güce Sahip jasmine88 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  620
  Tecrübe Puanı
  643

  Tanımlı

  nasıl ki uluslar arası anlaşmayla müslüman ülkelrede kilise inşa ediliyorsa Camilerin inşa edilmöesini kimse durduramalı Bence bu uluslararası bir sorundur ve bizim de içinde olduğumuz müslüman ülkeleri tepkilerini göstermeledilirler..
  Göstere göstere bu kadar saygısızılk da olmaz Birinin dur demesi gerekir..

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-29-2009, 20:28
 2. Tribün kavgası - Tribün kavgası Oyna - Dövüş Oyunları
  By uA_mert in forum Dövüş Oyunları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-28-2009, 09:52
 3. Kira Kavgası Büyüyor
  By Lolan in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-28-2008, 10:23
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-18-2008, 09:54
 5. Cami Baykut Kimdir?,Cami Baykut Hayatı,Cami Baykut Biyografisi
  By zeynep in forum Basın-Yayın (Kimdir)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-03-2008, 09:59

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0