Ramazan ayında oruç nedeniyle yaklaşık 14 saat susuz kalınması ve sıcaklar yüzünden sahurda en az 1 litre sıvı alınması öneriliyor.
Konya Numune Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şirin Kayhan Eser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uyarılara karşın birçok kişinin ramazan ayında bilinçsiz ve sağlıksız beslendiğini söyledi.
Öncelikle sahura kalkılması nedeniyle uykusuz kalacağını düşünen birçok kişinin gece saatlerinde yeyip yattığını vurgulayan Eser, bu durumun özellikle susuzluk açısından risk oluşturduğunu kaydetti.
Ramazan ayında oruç nedeniyle yaklaşık 14 saat susuz kalınacağını, bu sürenin de vücut açısından önemli olduğunu ifade eden Eser, şunları söyledi:
"Yani saat 05.00’ten, 19.00’a kadar yaklaşık 14 saat vücuda su alınamayacak. Yenip yatıldığında ise bu süre 18 saate bile geçebiliyor.
Bu kadar süre susuz kalındığında vücut, daha önce alınan suyu harcar. Bu su bitince de hücrelerdeki suyu kullanmaya başlar. Vücuttaki suyun azalması, uzun süren susuzluk, bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden sahurda komposto, meyve suyu ve su gibi içeceklerle en az 1 litre su alınması gerekiyor. Bu miktar su, organların gün boyu çalışmasında faydalı olacaktır."

SAHURDA SON DAKİKADA BİR BARDAK SU İÇİN

Eser, birçok kişinin sahurda, fazla su içtiği için uyuyamamaktan şikayet edebildiğini belirterek, "Ancak, 14 saatlik susuzluk böbrekler başta olmak üzere organları olumsuz etkileyebilir. Fazla midede şişlik yapabiliyor ve uykuya geçmeyi güçleştirebiliyor. Susuzluğun vücutta yol açacağı hasarlar dikkate alınmalı ve uykusuzluk susuzluğa tercih edilmelidir. Sahurda vücudun sıvıya iyice doyurulması gerekiyor.
Özellikle son dakika bir bardak su içilmesinde fayda var" dedi.
Susuz geçen en az 14 saatin ardından iftarda birçok kişinin hemen suya sarıldığını ifade eden Eser, "Boş mideye su gönderiliyor. Bu durum da çok yanlış. İftarda hemen su içilmesi hazımsızlık yapabiliyor, yeterli gıda alımını önleyebiliyor. Bu yüzden biraz iftariyelik alınmalı ve birkaç dakika sonra su içilmelidir. Ayrıca, boş mideye kesinlikle soğuk su içilmemelidir" diye konuştu.

MİLLİYET İNTERNET - ANA SAYFA alıntıdır