Birleşmiş Milletler - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM'de düzenlenen ve 140'dan fazla ülkenin temsilcisinin katıldığı "İklim Değişikliği Üst Düzey Zirvesini" başlattı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın atıldığı zirvenin açılış konuşmasını yapan BM Genel Sekreteri Ban, iklim değişikliğinin günümüzün en önemli sorunu olduğunu belirterek, iklim değişikliğiyle mücadelede ülkelerin göstereceği liderliğin belirleyici, ancak yeterli olamayacağını söyledi.

"İklim değişikliğiyle küresel boyutta mücadele etmeliyiz, sizleri de o yüzden bugün buraya çağırdım" diyen Ban, "Sanayileşmiş ülkeler emisyonun azaltılması konusunda daha fazla liderlik göstermeli, kalkınmakta olan ülkeler de ekonomik büyümelerini tehlikeye atmadan bu konuda adımlar atmalı, iklim değişikliğinden en fazla etkilenen en az gelişmiş ülkelere ise daha fazla destek sağlanmalı" diye konuştu.

Ban'ın açılışını yaptığı zirvede açılış konuşmalarının ardından aynı anda 4 ayrı panel düzenlenecek.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hafifletme: Emisyonun Azaltılması ve İklime İstikrar Kazandırılması-Ortak Geleceğimizi Koruma" konulu panelde bir konuşma yapacak.
(mynet)